Стаття 30. Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти

1. Заклади освіти формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднюють таку інформацію. Доступ до такої інформації осіб з порушенням зору може забезпечуватися в різних формах та з урахуванням можливостей закладу освіти.

2. Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (у разі їх відсутності - на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до такої інформації та документів:

статут закладу освіти;

ліцензії на провадження освітньої діяльності;

сертифікати про акредитацію освітніх програм, сертифікат про інституційну акредитацію закладу вищої освіти;

структура та органи управління закладу освіти;

кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами;

освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою;

територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником (для закладів дошкільної та загальної середньої освіти);

ліцензований обсяг та фактична кількість осіб, які навчаються у закладі освіти;

мова (мови) освітнього процесу;

наявність вакантних посад, порядок і умови проведення конкурсу на їх заміщення (у разі його проведення);

матеріально-технічне забезпечення закладу освіти (згідно з ліцензійними умовами);

напрями наукової та/або мистецької діяльності (для закладів вищої освіти);

наявність гуртожитків та вільних місць у них, розмір плати за проживання;

результати моніторингу якості освіти;

річний звіт про діяльність закладу освіти;

правила прийому до закладу освіти;

умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами;

розмір плати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти;

перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати;

правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти; ?

{Частину другу статті 30 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}

план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

{Частину другу статті 30 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}

порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;

{Частину другу статті 30 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}

порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування);

{Частину другу статті 30 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2657-VIII від 18.12.2018}

інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства.

3. Заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.

4. Інформація та документи, передбачені частинами другою і третьою цієї статті, якщо вони не віднесені до категорії інформації з обмеженим доступом, розміщуються для відкритого доступу не пізніше ніж через десять робочих днів з дня їх затвердження чи внесення змін до них, якщо інше не визначено законом.

 

5. Перелік додаткової інформації, обов’язкової для оприлюднення закладами освіти, може визначатися спеціальними законами.

Положення розглянуто і                                            затверджено наказом

схвалено на засіданні                                                       завідувача ЗДО

педагогічної ради закладу                                            від 22.02.2021р № 31

 дошкільної освіти  протокол

 №   3 від  22.02.2021 року    

ПОЛОЖЕННЯ

ПРО АКАДЕМІЧНУ ДОБРОЧЕСНІСТЬ В

КЗ « ОЛЕКСІЇВСЬКИЙ  ЗАКЛАД ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ (ЯСЛА-САДОК) ОЛЕКСІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ»

 

1. Загальні положення

1.1. Положення про академічну доброчесність в ЗДО  (далі - Положення) закріплює моральні принципи, норми та правила етичної поведінки, професійного спілкування осіб, що працюють та навчаються в закладі дошкільної освіти  (далі - «ЗДО»).

1.2. Це Положення розроблено на основі Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», «Про авторське право і суміжні права», «Про запобігання корупції», Цивільного Кодексу України, Статуту ЗДО , Правил внутрішнього розпорядку, Колективного договору та інших нормативно-правових актів та на виконання основних завдань діяльності колективу ЗДО.

1.3. Педагогічні працівники ЗДО зобов’язані дотримуватися загальновизнаних норм етики, моралі, поважати гідність осіб, які працюють в ЗДО, підтримувати систему демократичних відносин між працівниками, сприяти підвищенню морально-психологічного клімату в колективі, спрямовувати свої дії на зміцнення авторитету ЗДО.

2. Дотримання академічної доброчесності в ЗДО передбачає:

·        посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;

·        дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

·        надання достовірної інформації про методики і результати досліджень, джерела використаної інформації та власну педагогічну діяльність;

·        контроль за дотриманням академічної доброчесності педагогами;

·        об’єктивне оцінювання результатів навчання і виховання.

2.1. 3ДО в своїй діяльності керується принципом незалежності отримання освітніх послуг від впливу політичних партій, громадських і релігійних організацій. Створення та діяльність політичних партій, суспільно- політичних рухів, релігійних об'єднань в ЗДО не допускається. Адміністрація ЗДО гарантує дотримання в стінах закладу ст. 36 Конституції України. Належність особи до будь-якої політичної партії, громадської, релігійної організації, що діють відповідно до Конституції України, не є перешкодою для її участі в освітньому процесі. Педагогічні та інші співробітники ЗДО є вільними у своїх політичних і передвиборчих симпатіях. Жодний адміністративний тиск з приводу політичних переконань, а також характеру волевиявлення членів колективу через вибори, референдуми та інші форми безпосередньої демократії є недопустимим. ЗДО є закладом, відкритим для діалогу з представниками різних політичних ідеологій, окрім тих, які ставлять під сумнів незалежність України, закликають до зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропагують війну, насильство, розпалюють міжетнічну, расову, релігійну ворожнечу, пропагують посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

2.2. Дотримання академічної доброчесності в ЗДО пов’язане із сповідуванням педагогічними працівниками наступних принципів.

2.2.1. Верховенства права. В середовищі закладу пріоритетом повинно бути дотримання принципу верховенство права - панування в суспільних відносинах правових смислів і цінностей, а саме: справедливості, добра, свободи, правової рівності, поваги до людської гідності, честі, істини тощо.

2.2.2. Законності. У своїй діяльності члени колективу мають суворо дотримуватися Конституції України, законів та підзаконних актів.

2.2.3. Соціальної справедливості. У взаємовідносинах між членами колективу важливим є забезпечення свободи, справедливості, розвитку особистості та її активної участі у житті держави та ЗДО, а також повага до гідності кожної особи, нетерпимості щодо аморальної та неетичної поведінки.

2.2.4. Науковості. Педагогічні працівники зобов’язані об'єктивно висвітлювати наукові факти, поняття; розкривати причинно-наслідкові зв'язки явищ, що вивчаються; забезпечувати тісний зв'язок викладу матеріалу з життям.

2.2.5. Професіоналізму та компетентності. Передбачає наявність у педагогів управлінських здібностей, моральних якостей, внутрішньої культури, емоційного інтелекту, знання ділового етикету, ґрунтовних знань, виконання своїх обов’язків на належному рівні, високу організацію праці.

2.2.6. Партнерства і взаємодопомоги. Означає сприйняття всіх учасників освітнього процесу як рівноправних сторін.

2.2.7. Відкритості й прозорості. Усі процеси, документи в ЗДО, які стосуються освітньої, господарської та фінансової діяльності є прозорими, відкритими, що забезпечує можливість громадського контролю.

2.2.8. Відповідальності. Педагогічні працівники ЗДО мають брати на себе відповідальність за результати своєї діяльності, виконувати взяті на себе зобов’язання, дотримуватися норм цього Положення.

2.3. Дія цього Положення поширюється та є обов’язковою до виконання для всіх учасників освітнього процесу в ЗДО. Всі особи, на яких поширюються та є обов’язковими до виконання дане Положення, повинні бути ознайомлені з його змістом.

2.4. Положення публікується на офіційному веб-сайті ЗДО.

3. Політика академічної доброчесності

3.1. Академічна доброчесність - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання і виховання здобувачів дошкільної освіти, упровадження творчої діяльності з метою забезпечення довіри до результатів освітнього процесу

3.2. Академічна доброчесність педагогічних працівників спрямована на:

3.2.1. дотримання загальноприйнятих етичних норм, положень Конституції України, норм законодавства України, локальних нормативних актів ЗДО;

3.2.2. повагу до дітей, які виховуються, їхніх батьків та осіб, які їх замінюють, незалежно від віку, статі, стану здоров’я, громадянства, національності, ставлення до релігії, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин;

3.2.3. об’єктивне та неупереджене оцінювання знань та вмінь здобувачів дошкільної освіти; ефективне виконання своїх функціональних обов’язків; підвищення кваліфікації;

3.2.4. дотримання правил посилання на джерела інформації у разі використання відомостей, написання методичних матеріалів, наукових робіт тощо;

3.2.5. здійснення контролю за дотриманням академічної доброчесності педагогічними працівниками;

3.2.6. дотримання законодавства із запобігання корупції, уникнення конфлікту інтересів;

3.2.7. негайного повідомлення адміністрації ЗДО у разі отримання для виконання рішень чи доручень, які є незаконними або такими, що становлять загрозу охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, юридичних осіб, державним або суспільним інтересам;

3.2.8. нести відповідальність за порушення академічної доброчесності.

4. Етичні норми академічної діяльності педагогічних працівників

4.1. Педагогічний працівник має дотримуватися моральних норм і правил етичної поведінки та принципів академічної доброчесності, зокрема:

4.1.1. сприяти становленню та розвитку партнерських відносин між учасниками освітнього процесу;

4.1.2. сприяти формуванню та поширенню позитивного іміджу ЗДО;

4.1.3. шанобливо ставитися до державної символіки;

4.1.4. зберігати та примножувати славні традиції ЗДО;

4.1.5. виявляти толерантність та повагу до релігії, культури, звичаїв та традицій батьків, співробітників ЗДО всіх національностей;

4.1.6. допомагати співробітникам закладу, що опинилися у складних життєвих обставинах;

4.1.7. не принижувати будь-яким чином гідність педагога.

4.1.8. Для запобігання конфлікту інтересів, пов’язаного із неакадемічним характером відносин, педагогічному працівнику слід уникати двозначних відносин з батьками, у тому числі протидіяти прямому чи опосередкованому отриманню подарунків або послуг від батьків.

4.2Порушенням академічної доброчесності вважається:

4.2.1.академічний плагіат - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;

4.2.2 самошіагіат - оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;

4.2.3. академічна фальсифікація та фабрикація; публікація вигаданих результатів досліджень;

4.2.4. приписування результатів колективної діяльності одній або окремим особам без узгодження з іншими учасниками авторського колективу або внесення до списку авторів навчально-методичної праці осіб, які не брали участь у створенні наукового продукту;

4.2.5. оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості), та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства, без належного оформлення посилань;

4.2.6. обман - надання завідомо неправдивої інформації стосовно власної освітньої діяльності чи організації освітньої процесу, у тому числі при заповненні анкети для рейтингування педагогічних працівників;

4.2.7. хабарництво - надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі.

4.3. Використання запозичених текстів у письмових роботах допускається за умови, що зазначені всі джерела запозичень. Перевірці на академічний плагіат підлягають:

4.3.1. навчальні (курсові роботи (проекти), реферати тощо) та кваліфікаційні (дипломні роботи, (проекти)) роботи, науково-методичні праці (навчальні посібники, конспекти лекцій), монографії та інші роботи, що вимагають рекомендації науково-методичної ради КВНЗ   до видання.  

4.3.2. рукописи статей, тези доповідей, які надходять до редакцій наукових журналів. Організацію перевірки здійснюють головні редактори наукових журналів (відповідальні секретарі) та керівники структурних підрозділів, які організовують відповідні заходи.

4.4. Форми академічного плагіату:

4.4.1. використання у власному творі чужих матеріалів (зображень, тексту), у тому числі з мережі Інтернет, без належних посилань;

4.4.2. перефразування або цитування матеріалу, створеного іншою особою, як опублікованого, так і ні, без належного дотримання правил цитування;

4.4.3. спотворене представлення чужих ідей, їх синтез або компіляція з першоджерел;

4.4.4. представлення в якості власного твору (есе, курсової роботи, тез, статті тощо) матеріалу, що був отриманий з Інтернету або від третіх осіб в обмін на фінансову винагороду / послугу чи соціальні зв’язки;

4.4.5. посилання на джерела, які не використовувалися в роботі;

4.4.6. повторне використання раніше виконаної іншою особою письмової роботи (курсової, дипломної тощо);

4.4.7. повторна публікація своїх наукових результатів.

5. Заходи з попередження недотримання норм та правил академічної доброчесності

5.1. Для попередження недотримання норм та правил академічної доброчесності в ЗДО використовується наступний комплекс профілактичних заходів:

5.1.1. інформування педагогічних працівників про необхідність дотримання правил академічної доброчесності, професійної етики;

5.1.2. визнання в ЗДО принципу відкритості, що забезпечує можливість громадського контролю академічної діяльності, адміністративної та фінансової прозорості, шляхом оприлюднення на офіційному веб-сайті інформації;

5.1.3. проведення семінарів із педагогами з питань інформаційної діяльності ЗДО, правильності написання наукових робіт;

5.1.4. ознайомлення педагогічних працівників із цим Положенням.

6. Відповідальність за недотримання норм та правил академічної доброчесності

6.1. За порушення академічної доброчесності педагогічні працівники закладу можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

відмова в присвоєнні або позбавлення присвоєного педагогічного звання, кваліфікаційної категорії;

позбавлення права брати участь у роботі визначених законом органів чи займати визначені законом посади.

7. Контроль за дотриманням норм академічної доброчесності та етики

7.1. Контроль за дотриманням норм академічної доброчесності та етики покладається на адміністрацію та методичну раду ЗДО.

7.2. Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має такі права:

ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження;

особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності;

знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності;

оскаржити рішення про притягнення до академічної відповідальності до органу, уповноваженого розглядати апеляції, або до суду.

7.3. За дії (бездіяльність), що цим Законом визнані порушенням академічної доброчесності, особа може бути притягнута до інших видів відповідальності з підстав та в порядку, визначених законом.

8. Заключні положення

8.1. Це Положення затверджується рішенням педагогічної ради ЗДО та вводиться в дію наказом завідувача ЗДО.

 8.2. Зміни та доповнення до Положення вносяться за рішенням педагогічної ради ЗДО та вводяться в дію наказом завідувача.

 

Положення

про внутрішню систему забезпечення якості освіти  КЗ «Олексіївський заклад  дошкільної освіти (ясла-садок) Олексіївської сільської ради»

1. Загальні положення

1.1. Положення розроблено на підставі Закону України «Про освіту» від 05 вересня 2017 року № 2145 – VІІІ (ст.41 Система забезпечення якості освіти), Базового компоненту дошкільної освіти,Статуту ЗДО та регламентує систему забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти (систему внутрішнього забезпечення якості, далі ЗЯО) у закладі дошкільної освіти    КЗ «Олексіївський ЗДО» (далі ЗДО  )

Згідно з Законом України «Про освіту» система внутрішнього забезпечення якості освіти в ЗДО  передбачає здійснення таких процедур і заходів:

   визначення принципів та процедур забезпечення якості освіти;

  здійснення моніторингу та періодичного перегляду освітніх програм;

– щорічне оцінювання здобувачів освіти, загальне оприлюдненення критеріїв, правил і процедур оцінювання здобувачів освіти;

– забезпечення підвищення кваліфікації педагогічних працівників;

– забезпечення наявності необхідних ресурсів для організації освітнього процесу, у тому числі інклюзивного навчання ;

– забезпечення наявності інформаційних систем для ефективного управління освітнім процесом, закладом освіти;

 забезпечення публічності інформації про освітні програми;

– забезпечення ефективної системи  академічної доброчесності.

– оприлюдненення критеріїв, правил і процедур оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників;

–оприлюдненення критеріїв, правил і процедур оцінювання управлінської діяльності керівних працівників закладу освіти;

Колегіальним органом управління ЗДО  , який визначає систему та затверджує процедури внутрішнього забезпечення якості  освіти, є педагогічна рада. Моніторинг системи внутрішнього забезпечення якості здійснюється адміністрацією закладу разом з комісією з питань академічної доброчесності.

1.2. Система внутрішнього забезпечення якості освіти це діяльність з інформаційного забезпечення управління освітньою організацією, заснованою на систематичному аналізі якості реалізації освітньої діяльності, його ресурсного забезпечення та його результатів.

1.3. Положення поширюється на діяльність всіх педагогічних працівників, що здійснюють освітню діяльність, в тому числі педагогічних працівників, які працюють за сумісництвом.

1.4. У цьому положенні використовуються такі терміни:

1) заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність;

2)  засновник закладу освіти -   Олексіївська сільська рада Лозівського району, Харківської області;

3)  здобувачі освіти -  вихованці що здобувають освіту;

4) індивідуальна програма розвитку - документ, що забезпечує індивідуалізацію навчання особи з особливими освітніми потребами, закріплює перелік необхідних психолого-педагогічних, корекційних потреб/послуг для розвитку дитини та розробляється групою фахівців з обов'язковим залученням батьків дитини з метою визначення конкретних навчальних стратегій і підходів до навчання;

5) інклюзивне навчання - система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах толерантності, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників;

6) інклюзивне освітнє середовище - сукупність умов, способів і засобів їх реалізації для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб та можливостей;

7) компетентність - динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити  подальшу навчальну діяльність;

8) освітній процес - система науково-методичних і педагогічних заходів, спрямованих на розвиток особистості шляхом формування та застосування її компетентностей;

9) освітня діяльність - діяльність суб'єкта освітньої діяльності, спрямована на організацію, забезпечення та реалізацію освітнього процесу у  освіті;

10) освітня послуга - комплекс визначених законодавством, освітньою програмою та/або договором дій суб'єкта освітньої діяльності, що мають визначену вартість та спрямовані на досягнення здобувачем освіти очікуваних результатів навчання;

11) освітня програма - єдиний комплекс освітніх компонентів, спланованих і організованих для досягнення визначених результатів навчання;

12) особа з особливими освітніми потребами - особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту;

13) педагогічна діяльність - інтелектуальна, творча діяльність педагогічного (науково-педагогічного) працівника або самозайнятої особи у формальній та/або неформальній освіті, спрямована на навчання, виховання та розвиток особистості, її загальнокультурних, громадянських та/або професійних компетентностей;

14) результати навчання - знання, уміння, навички, способи мислення, погляди, цінності, інші особисті якості, набуті у процесі навчання, виховання та розвитку, які можна ідентифікувати, спланувати, оцінити і виміряти та які особа здатна продемонструвати після завершення освітньої програми або окремих освітніх компонентів;

15) система освіти - сукупність складників освіти, рівнів і ступенів освіти, кваліфікацій, освітніх програм, стандартів освіти, ліцензійних умов, закладів освіти та інших суб'єктів освітньої діяльності, учасників освітнього процесу, органів управління у сфері освіти, а також нормативно-правових актів, що регулюють відносини між ними;

16) суб'єкт освітньої діяльності - фізична або юридична особа (заклад освіти, підприємство, установа, організація), що провадить освітню діяльність;

17) універсальний дизайн у сфері освіти - дизайн предметів, навколишнього середовища, освітніх програм та послуг, що забезпечує їх максимальну придатність для використання всіма особами без необхідної адаптації чи спеціального дизайну;

18) якість освіти - відповідність результатів навчання вимогам, встановленим законодавством, відповідним стандартом освіти та/або договором про надання освітніх послуг;

19) якість освітньої діяльності - рівень організації, забезпечення та реалізації освітнього процесу, що забезпечує здобуття особами якісної освіти та відповідає вимогам, встановленим законодавством та/або договором про надання освітніх послуг.

2. Принципи забезпечення якості  освіти

2.1. Принципи забезпечення якості  освіти  ЗДО  :

– адаптація нормативно-правових актів Міністерства освіти і науки України, чинного законодавства та інших документів, що регламентують діяльність у галузі освіти;

– створення системи управління якістю, яка забезпечуватиме удосконалення системи контролю підготовки здобувачів  освіти та досягнення об’єктивності оцінювання знань;

– підвищення мотивації здобувачів освіти до систематичної активної роботи впродовж усього періоду навчання на формування системних, стійких знань, умінь, навичок та компетенцій;

 – впровадження в освітній процес передових досягнень науки і технологій;

 – надання освітніх послуг,  на високому  рівні;

 – систематичне підвищення кваліфікації педагогічних працівників;

 – збільшення переліку освітніх послуг за рахунок додаткових платних послуг;

 – постійний розвиток матеріально-технічної бази та інформаційних ресурсів;

 – підвищення ефективності системи управління якістю через визначення цілей у галузі якості та їх перегляд при потребі, удосконалення процедур контролю.

3. Мета і завдання внутрішньої системи якості освіти

Мета внутрішньої системи якості освіти закладу складається в об'єднанні й інтеграції організаційних, методичних,  кадрових зусиль і ресурсів ЗДО з урахуванням різноманітних факторів та умов для досягнення високої якості освітнього процесу та його результатів, що відповідають кращим зразкам і відповідним стандартам.

Основні завдання внутрішньої системи забезпечення якості освіти передбачають розробку та дотримання в закладі вимог до визначення якісних результатів із наступних напрямків:

- збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоров’я дитини;

- формування внутрішньої культури особистості в контексті рідної культури, мови, поваги до традицій і звичаїв народу, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля;

- формування особистості дитини, розвиток її творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду;

- виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти, забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту.

4. Напрямки роботи системи забезпечення якості  освіти

4.1. Використання типових освітніх програм, рекомендованих Міністерством освіти і науки України.

4.2.Розроблення освітніх програм на основі типових та складання на їх основі навчального (індивідуального) плану.

4.3. Науково-методичне забезпечення освітнього процесу.

4.4. Впровадження системи моніторингу рівня знань вихованців.

4.5. Підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

 

5. Рівні забезпечення системи якості освіти

5.1. Рівень оперативного управління діяльністю (управління якістю) націлений на виконання вимог до якості надання освітніх послуг, що містять освітній процес ( навчання, навчальна діяльність здобувачів освіти, виховна робота, освіта впродовж життя, процеси управління ресурсами, підготовка та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, матеріально – технічне та інформаційне забезпечення, забезпечення безпеки життєдіяльності).

5.2. Рівень управління системою якості (внутрішнє забезпечення якості, націлене на підтвердження впевненості  батьків споживачів у тому, що відповідні вимоги до якості освіти будуть виконані).

5.3. Рівень стратегічного управління (постійне покращення і контроль якості) орієнтований на підвищення ефективності та результативності управління. Він представлений процесом діяльності педагогічної ради.

 

6.Характеристика чинної внутрішньої системи забезпечення якості освіти в закладі дошкільної освіти.

6.1. Внутрішня система забезпечення якості освіти в ЗДО   є складником системи забезпечення якості освіти в Україні і містить дві підсистеми: забезпечення та моніторингу якості освіти і освітньої діяльності в ЗДО .

6.2. У  ЗДО  початковий етап поточного  контролю результатів навчання здобувачів освіти здійснюється у вересні, проміжний – у грудні, підсумковий -  у травні,  з метою оцінювання складових  компетентності   під час усіх видів занять, базових життєвих компетенцій.

6.3. Напрям «Здобувачі освіти. Результати навчання, виховання»  здійснюється шляхом  моніторингу і узагальнення  його результатів за освітніми лініями Базового компоненту дошкільної освіти.

Педагогічні  працівники  закладу дошкільної освіти, здійснюючи моніторингові дослідження щодо рівня розвитку компетенцій дошкільників, використовують підготовлений

інструментарій  (анкети,  кваліметричні  моделі,  діагностичні  карти), 

 оцінюють результативність освітнього процесу та виявляють фактори, що впливають на його ефективність.

 Результат моніторингу узагальнюється педагогічними працівниками в текстовому, табличному та графічному вигляді. Саме освітній моніторинг допомагає відстежити динаміку змін в освітній системі, спрямувати її розвиток на запланований результат.

Показниками ефективності освітнього процесу якості надання освітніх послуг можуть бути:

- % здобувачів освіти, які мають достатній і високий рівень компетентності;

- позитивна динаміка розвитку дітей, засвоєння дітьми вимог комплексної програми;

- відповідність узагальнених показників результату освітньої  роботи (сформованість певного виду компетенцій) змісту освітніх ліній, визначених інваріантною складовою Базового  компонента  дошкільної  освіти;

- відповідність досягнень здобувачів освіти державним вимогам до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини 6 (7) років, сумарного кінцевого показника набутих дитиною компетенцій перед її вступом до школи.

6.4. Поточні результати навчальних досягнень здобувачів освіти фіксуються в  журналах діагностичних даних і доступні для перегляду та аналізу адміністрацією закладу та  батьками.

6.5. Підсумковий контроль в результаті навчання здобувачами освіти здійснюється у формі  підсумкової діагностики, а також під час підсумкових занять.

6.6. Підсистема забезпечення та моніторингу якості освітньої діяльності садочку містить такі процедури:

-забезпечення доступності інформації щодо результатів діяльності закладу  на веб-сайті закладу;  

-встановлення зворотного зв’язку з учасниками освітнього процесу (опитування батьків, педагогів );

-сприяння підвищенню кваліфікації педагогічних кадрів;

-постійне удосконалення інформаційної системи  ЗДО для створення ефективного інформаційного освітнього середовища;

-запобігання та виявлення плагіату в роботах педагогів.

6.7. Напрям «Освітнє середовище» відображає забезпечення якісних показників розвитку вихованців закладу, створюються сприятливі умови навчання, виховання та перебування  в яслах-садку. Для цього діяльність закладу спрямована на облаштування куточків освітнього середовища, забезпечення ігровим, роздатковим та дидактичним матеріалом.

Приміщення і територія ЗДО є безпечними та комфортними для навчання і праці.

 ЗДО забезпечений навчальними та іншими приміщеннями з відповідним обладнанням, що необхідні для реалізації освітньої програми.

Здобувачі освіти та працівники закладу обізнані з вимогами охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної та техногенної безпеки, правилами поведінки в умовах надзвичайних ситуацій і дотримуються їх.

У закладі створені умови для харчування здобувачів освіти.

У закладі застосовуються підходи для адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу, професійної адаптації працівників.

Для ефективного функціонування закладу створюється єдиний інформаційний простір, а саме, формується інформаційна база даних програми «КУРС  Дошкілля».

При оцінюванні якості освітнього процесу можуть використовуватися комплексні технології для обробки результатів моніторингу.

 Для обміну інформацією з якості освітнього процесу використовується відео-, аудіо- носії інформації, розмножувальна техніка.

 Для забезпечення більш широких і різноманітних зв'язків закладу із зовнішнім середовищем, у тому числі доступу до різних баз даних, джерел інформації  ЗДО    підключено до швидкісного Інтернету.

Для забезпечення створення єдиного інформаційного поля  ЗДО  функціонує офіційний сайт закладу, діяльність закладу висвітлюється через мережу Viber.

6.7.     Напрям «Формування іміджу сучасного закладу освіти» в ЗДО   здійснюється шляхом оприлюднення інформації про якість освітнього процесу, освітньої діяльності на сайті закладу:

   -     статут закладу освіти;

   -    ліцензія на провадження освітньої діяльності;

-         структура та органи управління закладу освіти;

-          кадровий склад закладу освіти згідно з ліцензійними умовами;

-         освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою;

-           територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником  

-           мова   освітнього процесу;

-           результати моніторингу якості освіти;

-              правила прийому до закладу освіти;

-          інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства.

 

Публічність освітньої діяльності закладу може здійснюватися публікаціями педагогічних працівників, батьків у засобах масової інформації, друкування продукції педагогічних працівників у фахових виданнях.

Формуванню позитивного іміджу закладу можуть сприяти іміджеві заходи на рівні громади, регіону тощо.

 

7. Стратегічні цілі і завдання удосконалення внутрішньої системи забезпечення якості освіти в ЗДО .

7.1. Основними стратегічними цілями внутрішньої системи забезпечення освітою є: забезпечення якості освітньої діяльності закладу шляхом дотримання норм та процедур і за підтримки всіх учасників освітньої діяльності.

7.2. Завданнями внутрішньої системи забезпечення якості освіти є:

- спостереження за станом соціально-психологічного середовища ЗДО;

- контроль стану прозорості освітньої діяльності та оприлюднення інформації щодо її результатів;

- постійний моніторинг змісту освіти;

- спостереження за реалізацією освітнього процесу;

- моніторинг технологій навчання;

- моніторинг ресурсного потенціалу закладу;

- моніторинг управління ресурсами та процесами;

-розроблення рекомендацій щодо покращення даної діяльності, участь у стратегічному плануванні.

7 .3. Здійснення постійного моніторингу змісту освіти полягає у періодичному аналізі робочих  планів, програм  на предмет їх відповідності потребам  та компетентностям здобувачів освіти.

7.4. Здійснення моніторингу технологій навчання полягає у визначенні відповідності методів, засобів, форм навчання, сучасним науково – педагогічним підходам, аналізі критеріїв оцінювання та ефективності засобів контролю  досягнень здобувачів освіти.

7.5. Моніторинг ресурсного потенціалу ЗДО полягає в аналізі відповідності матеріально – технічного, навчально – методичного та інформаційного ресурсів цілям заявлених освітніх програм, встановлення ефективності функціонування інформаційної системи садочку.

7.6. Здійснення моніторингу управління ресурсами та процесами в ЗДО полягає у визначенні ефективності управління в освітньому процесі в цілому та окремих його складників (планування, організація, контроль, облік).

7.7. Обов’язковою складовою діяльністю щодо покращення якості освітньої діяльності та якості освіти є участь у  плануванні.

 

8. Організація внутрішньої системи якості освіти в ЗДО.

8.1. Організація внутрішньої системи забезпечення якості освіти в закладі здійснюється на таких рівнях: 

І рівень – здобувачі  освіти, батьки;

ІІ рівень – адміністрація закладу.

8.2. На першому рівні організації внутрішньої системи забезпечення якості освіти соціально-психологічною, логопедичною та методичною службою закладу здійснюється діагностика компетентностей дітей, опитування (анкетування) батьків вихованців  щодо якості проведення  занять, напрямків діяльності закладу, інтересів та потреб;

       На другому рівні, забезпечення якості освіти визначається за такими напрямами:

-контроль виконання вимог щодо якісної організації освітньої діяльності;

-моніторинг поточних, проміжних результатів навчання здобувачів освіти;

-встановлення та оцінювання рівня досягнень складових компетентностей здобувачів освіти, досягнутих на певному етапі їх навчання .

 Визначається якість планування, контроль рівня досягнень здобувачами освіти:

-забезпечення публічної інформації про освітні програми; встановлення оперативного зворотного зв’язку з батьками;

-  управління якістю (методи та види діяльності);

- щорічне оцінювання здобувачів освіти та  загальне оприлюднення результатів таких оцінювань на офіційному веб-сайті (моніторинг);

- забезпечення підвищення кваліфікації педпрацівників;

- забезпечення функціонування та постійне вдосконалення інформаційної системи закладу.

 

 

 9. Очікувані результати:

- отримання результатів стану освітнього процесу в  ЗДО :

 

- покращення функцій управління освітнім процесом, накопичення даних для прийняття управлінських рішень.

                                                         

                                                               ВСТУП

На виконання ч. 3 ст. 41 Закону України «Про освіту», ч. 2 ст. 42 Закону України «Про повну загальну середню освіту», наказу Міністерства освіти і науки України від 30.11.2020 № 1480 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах загальної середньої освіти»,наказів Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 № 01-11/71 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти», від 07.12.2020 № 01-11/78 «Про затвердження Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах позашкільної освіти» було розроблено «Стратегію розвитку комунального закладу « Олексіївського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) Олексіївської сільської ради».

Стратегія розвитку дошкільного навчального закладу визначає основні напрями, пріоритети, завдання та їх реалізацію засобами кадрової, соціальної політики, управлінням і фінансуванням, структурними і змістовними змінами в розвитку навчальної системи ЗДО.

Планування розвитку навчальної системи дошкільного закладу до 2026 року зумовлено необхідністю кардинальних змін, спрямованих на підвищення якості і конкурентоспроможності закладу, вирішення стратегічних завдань, що стоять перед закладом в нових економічних і соціокультурних умовах.

Дошкільна освіта – це стратегічний ресурс для всебічного розвитку дитини та забезпечення її національних інтересів, а також зміцнення авторитету та іміджу закладу, де створені умови для самореалізації кожної особистості.

Враховуючи основні положення Національної доктрини розвитку освіти, увага педагогів все більш фокусується на створенні моделі дошкільного навчального закладу, як відкритої цілеспрямованої соціальної системи, яка використовує в своїй діяльності загальні закономірності сучасного менеджменту.

Визнання необхідності свідомого управління змінами, їх передбачення, регулювання, пристосування до змінюючих зовнішніх умов прискорює процес оновлення діяльності в ЗДО. Тому питання суттєвих змін до деяких підходів до планування діяльності закладу освіти потребує значного корегування. Потребує оновлення навчальної бази закладу, поширення використання інтерактивних форм впливу на педагогічний процес; організація навчання дітей за методиками та технологіями, які активізують розумову діяльність і творчо організовують освітній простір.

На сучасному етапі плідна співпраця усіх учасників навчально-виховного процесу набуває найактуальнішого змісту, насамперед по створенню та оптимізації гармонійного розвивального середовища для дорослих і дітей. Стратегія забезпечення якості освітньої діяльності закладу дошкільної освіти визначає стратегічні пріоритети розвитку установи, започатковує організаційні шляхи її реалізації, обґрунтовує ресурсні потреби. Вона скеровує учасників навчально- виховного процесу до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, суспільства та держави на засадах європейських вимірів якості освіти. Програма спрямована у площину цінностей особистісного розвитку, варіативності і відкритості дошкільного закладу, зумовлює модернізацію факторів, від яких залежить якість навчально-виховного процесу, зміст, методи, форми навчання і виховання, система контролю і оцінювання, управлінські рішення, взаємовідповідальність учасників освітнього процесу.

Інформаційно-аналітична довідка про діяльність

комунального закладу «  Олексіївського закладу  дошкільної освіти (ясла-садок)  Олексіївської сільської ради»

Діяльність ЗДО  спрямована на забезпечення якісної і доступної освіти, гармонійного та різнобічного розвитку дитини дошкільного віку, створення в умовах закладу розвивального простору для формування життєвих компетенцій здобувачів дошкільної освіти відповідно до Базового компонента дошкільної освіти та програм: програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина»,  для дітей старшого та середнього дошкільного віку.

Пріоритетними напрямами діяльності      ЗДО  є:

1.         Створення умов для збереження психофізичного здоров’я дітей шляхом формування сучасних здоров’яформуючих та здоров’язбережуючих технологій

2.         Удосконалення роботи з національно - патріотичного виховання дітей через залучення їх до української мовленнєвої культури,використання досвіду моральної поведінки та соціальної компетенції дітей

3.         Продовжувати роботу по формуванню у вихованців навичок міжособистісної взаємодії під час організації ігрової діяльності. Організувати оптимальне предметно-просторове розвивальне середовище щодо формування навичок безпечної поведінки дошкільників.

4.Удосконалювати роботу, спрямовану на збагачення соціального досвіду дітей в процесі реалізації проектної діяльності з використанням інноваційних ЛЕГО-технологій та інформаційно-комунікаційних технологій.

5.Удосконалювати роботу щодо формування комунікативно-мовленєвої та математичної компетенції дітей дошкільного віку шляхом упровадження  інноваційних методик і технологій.

                 Актуальність пріоритетних напрямів діяльності ЗДО

У наш час проблеми здоров’я набули особливої актуальності через стійку тенденцію погіршення фізичного та психічного стану дітей, соціального неблагополуччя та духовного занепаду суспільства.

Формування здоров’я, творчого ставлення особистості до себе, до спільноти передбачає врахування всіх складових здоров’я і можливе лише за умови забезпечення неперервності та комплексності впливу освітнього процесу на дитину. Це передбачає активну позицію з боку дорослих, єдність поглядів педагогів і батьків щодо основ здоров’язберігаючої компетентності дітей дошкільного віку.

Виховання психологічно грамотних та фізично здорових дітей, які вміють вивчати самих себе, розвивають свою особистість, піклуються про своє здоров’я та здоров’я оточуючих людей, слід розпочинати як найшвидше, ще в перші роки життя дитини, коли вплив батьків є найістотнішим. Окрім батьківського виховання, в даному випадку велику допомогу надає заклад дошкільної освіти, одним із завдань якого є створення умов, що гарантують формування та зміцнення здоров’я здобувачів дошкільної освіти.

Надзвичайно важливим є формування в дитини дошкільного віку національно- патріотичних почуттів. Адже саме в цей час закладаються передумови громадянських якостей, розвиваються уявлення дітей про людину, суспільство і культуру. Любов маленької дитини-дошкільника до Батьківщини починається з відносини до найближчих людей - батька, матері, дідуся, бабусі, з любові до свого будинку, вулиці, на якій він живе, дитячого садка, міста.

Актуальність питання національно-патріотичного виховання здобувачів дошкільної освіти обумовлюється тим, що формування громадянської позиції свідомого українця має полягати в активному обстоюванні традиційних для нашого менталітету чеснот: любові до рідної землі, товариськості, розумної достатності, цінності родинного життя, духовного повсякденного буття, уважного ставлення до людей. Саме з раннього дитинства, з перших років життя дитини, починається плекання національної свідомості й самосвідомості, прищеплення моральних ідеалів та ціннісних орієнтирів.

Формування соціально-комунікативної компетенції, у дітей дошкільного віку, необхідне для їхнього повноцінного становлення як особистості. Вплив гри на формування соціально-комунікативної компетенції дітей дошкільного віку полягає в тому, що завдяки ігровому наслідуванню і рольовому перевтіленню, дитина знайомиться з нормами і моделями людської діяльності та взаємовідносин, які стають зразками для його власної поведінки. Ігрова діяльність є засобом формування у здобувачів дошкільної освіти навичок міжособистісної взаємодії, сприяє передачі накопиченого досвіду, одержання нових знань, правильній оцінці вчинків, розвитку комунікативних навичок, сприйняття, пам’яті, мислення, уяви, емоцій, таких рис, як колективізм, активність, дисциплінованість, спостережливість, уважність.

Головним пріоритетом у практиці роботи ЗДО на сучасному етапі є співпраця з родинами вихованців. Педагогічний колектив сприяє підвищенню педагогічної та психологічної компетентності батьків, залучає їх до активної участі у роботі закладу та групи, покращенню розвивального та ігрового середовища

Інформація про комунальний заклад «  Олексіївський  заклад дошкільної освіти

Юридична  адреса  закладу дошкільної освіти: 64122 Харківська область Лозівський район, Олексіївська  сільська рада, село Олексіївка.  вулиця  Центральна ,9 електронна пошта olexeydnz_73@ukr/net , офіційний сайт закладу . http:// olexiivka-dnz.jimdo.com

Заклад дошкільної освіти функціонує з 1975 року.

Мова навчання – українська.

В закладі функціонує 2 групи з них: 1 група різновікова І Імолодша група –  , 2  група різновікова  середня  -старша

Очікувана мережа –  28 дітей.

Кадрове забезпечення ЗДО

Завдання щодо задоволення потреб у догляді, оздоровленні, вихованні та навчанні дітей здійснює педагогічний колектив та обслуговуючий персонал закладу. Всього в закладі педагогічних працівників – 7 осіб.

 

Керівник   :  Дорнбах Олена Оріївна., освіта  вища,  стаж педагогічної роботи – 10р., на посаді завідувача – 8  роки (знаходиться в декретній відпустці)

В.о. кеівника ЗДО- Тинякова Зоя Володимирівна,освіта середня спеціальна, стаж педроботи - 44 роки

.

Кваліфікаційний рівень педагогічних працівників

Атестаційна категорія

        Рік

Спеціаліст

Спеціаліст

ІІ кваліфікаційної категорії

Спеціаліст

І кваліфікаційної категорії

Спеціаліст

вищої кваліфікаційної категорії

2022/2023

4

1

0

0

 

Освіта

 

Вища педагогічна

Вища непедагогічна (технічна освіта тощо)

Середня спеціальна

Середня спеціальна (непедагогічна  - технічна освіта тощо)

Середня (ЗОШ)

 

Вища педагогічна (вчителі, викладачі)

Вища спеціальна (муз керівники, логопеди, дефектологи, психологи, інструктори з фізкультури)

Вища дошкільна

Середня педагогічна (вчителі)

Середня спеціальна не дошкільна (муз керівники, інструктори з фізкультури тощо)

Середня спеціальна дошкільна

 
 

 4

1

 2

0

 2

0

3

0

0

 

 

                     Мета стратегії розвитку комунального закладу

«  Олексіївського закладу дошкільної освіти  (ясла-садок) Олексіївської  сільської ради»

Створити умови для збереження психофізичного здоров’я дітей шляхом формування сучасних здоров’яформуючих та здоров’язбережуючих технологій.

Забезпечувати розвиток якості дошкільної освіти як найважливішого ресурсу, що забезпечує максимальне розкриття потенціалу кожної дитини та її майбутнього у всіх сферах життєдіяльності.

Створити умови для функціонування розвитку дошкільної освіти шляхом залучення бюджетних та позабюджетних коштів, яка забезпечує реалізацію прав громадян на здобуття дошкільної освіти, реалізацію особистісно-орієнтованої моделі, формування життєвої компетентності, базових якостей особистості, розумової, емоційної, соціальної зрілості дошкільника, створення умов для гармонійного розвитку кожної дитини відповідно до її природних задатків, нахилів, здібностей, індивідуальних, психічних та фізичних особливостей, культурних потреб, удосконалення науково-методичної та функціональної підготовки працівників

                                    Основні завдання стратегії розвитку:

-          забезпечувати максимально сприятливі умови навчання та виховання дітей;

-          забезпечувати психолого-педагогічний та медичний супровід організації життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти в умовах закладу;

-          здійснювати особистісно-орієнтований підхід у становленні особистості здобувача дошкільної освіти, реалізації його інтелектуальних, культурних і творчих можливостей шляхом впровадження інноваційних педагогічних технологій, методик, програм;

-          підвищувати якість та ефективність освітнього процесу шляхом впровадження в практику роботи ІКТ та комп’ютерно-орієнтованих технологій;

-          удосконалювати професійну компетентність педагогів, як в умовах закладу дошкільної освіти, та і в системі підвищення кваліфікації;

-          модернізувати матеріально-технічну базу закладу дошкільної освіти;

-          формувати комплексну національно-орієнтовану систему виховання дітей дошкільного віку;

-          створювати оновлене, відповідно до вимог часу, програмно-методичне забезпечення закладу;

-          удосконалювати механізм моніторингу освітнього процесу;

-          забезпечити педагогічне співробітництво зі школою з питань адаптації здобувачів дошкільної освіти закладу до умов навчання в НУШ;

-          забезпечувати тісну співпрацю з родинами здобувачів дошкільної освіти та громадськістю, урізноманітнювати форми спільної роботи;

-          забезпечувати якісне функціонування освітнього процесу та збереження здоров’я дітей шляхом оновлення навчально-методичної та матеріально-технічної бази закладу.

-          створити умови для формування здоров’язбережувального середовища в закладі дошкільної освіти;

-          удосконалювати роботу, спрямовану на збагачення соціального досвіду дітей в процесі реалізації проектної діяльності з використанням інноваційних ЛЕГО-технологій та інформаційно-комунікаційних технологій.

 

                                       Принципи роботи за Стратегією:

-          нормативності (у роботі керуватися основними законодавчими та нормативними документами);

-          динамічності (передбачає оперативне реагування на зміни в освітньому середовищі);

-          комплексності (передбачає рівноцінну реалізацію усіх завдань, які стоять перед закладом дошкільної освіти);

-          колективної та особистісної відповідальності за процес і результати діяльності закладу дошкільної освіти;

-          рефлексії (на раціональному рівні це надасть можливість конструктивно аналізувати зроблене, на емоційному – зберігати та поглиблювати емоційно-творчу атмосферу в колективі).

                Умови реалізації стратегії:

-          Запровадження нових педагогічних та управлінських технологій.

-          Система постійного відстеження якості надання освітніх послуг.

-          Організаційне та функціональне оновлення діяльності методичної служби

Визначення компонентів внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти закладу:

-          Для виконання завдань, визначених стратегією розвитку, визначено  п’ять основних напрямів розвитку, що відображені у розділах:

1. Формування іміджу сучасного закладу освіти:

-          комфорт та безпечні умови; освітнє середовище закладу освіти вільне від будь-яких форм насильства та дискримінації;

-          інклюзивне,

-           корекційне,

-          розвивальне та мотивуюче до навчання освітнє середовище;

2. Система оцінювання освітньої діяльності здобувачів освіти:

 -моніторинг ;

3. Система педагогічної діяльності:

-  кадрове забезпечення закладу освіти;

- підвищення рівня компетенції;

4. Система управлінської діяльності:

стратегія і планування в ЗДО;

            5.Створення умов для формування здоров’язбережувального             

                 середовища:

-          залучення дітей до здорового способу життя в умовах ЗДО та сім’ї;

-          формування мотиваційної установки на здоровий і активний спосіб життя педагогів і дітей

 Фінансово-економічне та ресурсне забезпечення програми:

- бюджетне фінансування:

- позабюджетне фінансування;

- цільові кошти

Очікувані результати:

-            створені соціально сприятливі умови для здобуття дошкільної освіти;

-            Формування свідомого ставлення дітей до власного здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності; підвищення рівня фізкультурно-оздоровчої роботи в закладі;

-            сформований морально-духовний розвиток дитини,ціннісне ставлення до природи, культури,  соціуму, власного «Я»; здатність приймати самостійні рішення, здійснювати свідомі вибори, відповідально самовизначатися, проявляти свій потенціал

-          в дітей будуть сформовані вміння та навички, необхідні для продовження освіти в школі;

-            раціонально використовуватися освітні інновації, ідеї передового досвіду, що сприятимуть підвищенню якості освітнього процесу;

-            створені сприятливі умови для підвищення рівня професійної підготовки педагогічних працівників науково-теоретичної, методичної та психологічної підготовки  

-           модернізація матеріально-технічна база ЗДО;

-            забезпечена активна участь громадськості, батьків до формування освітньої політики закладу.

-          раціональне використання інноваційних педагогічних технологій, зокрема ЛЕГО􀀐технологій, методик, програм, розробка власних педагогічних технологій, щосприятимуть підвищенню якості знань дошкільників;     

-          систематичне включення ІКТ в освітній процес  ЗДО; 

 

Шляхи реалізації стратегії розвитку

комунального закладу « Олексіївського  закладу  дошкільної освіти (ясла-садок)  Олексіївської сільської ради»

Формування іміджу сучасного закладу освіти

Освітнє середовище забезпечує комфортні та безпечні умови здобуття дошкільної освіти та праці

-          зробити дизайн освітнього середовища закладу освіти функціональним, який дозволяє максимально ефективно використовувати приміщення та територію закладу в освітньому процесі;

-          створювати безпечні умови для перебування здобувачів дошкільної освіти та працівників в ЗДО;

-          проводити роботу щодо профілактики та запобігання дитячого травматизму;

-          навчати дітей правилам та нормам безпечної поведінки у довкіллі;

-          дотримуватись вимог санітарно-гігієнічних правил і норм;

-          створювати умови для здорового харчування;

-          створювати умови для безпечного використання мережі Інтернет.

№ з/п

Зміст заходів

Відповідальні

1

Забезпечити належні санітарно-гігієнічні умови в ЗДО

Педагогічні працівники

2

Забезпечити розробку і виконання заходів з охорони праці та ОБЖД

Завідувач

3

Проводити навчання з охорони праці та безпеки життєдіяльності працівників відповідальних за технічний стан, безпечну та економічну експлуатацію теплового господарства.

 Завідувач з господарства

4

Щорічно проводити перевірку захисного заземлення, опору ізоляції, засобів індивідуального захисту.

 Завідувач з господарства

5

Встановити в приміщення ЗДО протипожежну сигналізацію

Відповідні органи

6

Щорічно проводити повірку, перезарядку засобів пожежогасіння.

 Завідувач з господарства

7

Проводити обробку дерев’яних поверхонь горища протипожежною сушшю (1 раз на 2 роки)

Завідувач з господарства

8

Здійснювати санітарно-технічну розчистку зелених насаджень та зрізання аварійних дерев.

Завідувач з господарства

9

Проводити профілактичні бесіди з ОБЖД з усіма учасниками освітнього процесу

Педагогічні працівники

10

Проводити атестацію робочих місць за умовами праці (1 раз на п’ять років)

Відповідальні особи

11

Забезпечити проведення планових медичних профілактичних оглядів працівників ЗДО

Завідувач з господарства

12

Проводити тематичні тижні знань безпеки життєдіяльності дітей

Вихователі

13

Працювати над створенням здоров’язбережувального середовища в ЗДО

Всі учасники освітнього процесу

 

Освітнє середовище закладу освіти вільне від будь-яких форм насильства

                                         та дискримінації

створити психологічно-комфортне середовище для здобувачів дошкільної освіти, їхніх батьків та педагогічних працівників;

організовувати освітній процес на принципах партнерства, взаємодії та недискримінації.

№ з/п

Зміст заходів

Відповідальні

1

Оприлюднювати правила поведінки учасників освітнього процесу, що забезпечують дотримання етичних норм, повагу до гідності, прав і свобод людини

 

Всі учасники освітнього процесу

2

Розробити план заходів спрямованих на запобігання та протидію боулінгу в ЗДО

 

Вихователі

3

Організовувати роботу психологічної служби, у тому числі для психологічного супроводу учасників освітнього процесу, які вчинили боулінг, стали його свідками або постраждали від боулінгу, іншого насильства

 

Завідувач

4

Взаємодіяти з органами та службами щодо захисту прав дітей правоохоронними органами, а також залучати їх до заходів із запобігання боулінгу та інших видів насильства.

 

Завідувач

Вихователі

 

Система оцінювання освітньої діяльності

здобувачів дошкільної освіти

застосовувати внутрішній моніторинг, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти;

розробити положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти ЗДО.

№ з/п

Зміст заходів

Відповідальні

1

Здійснювати аналіз результатів і динаміки освітніх досягнень здобувачів дошкільної освіти.

Всі учасники освітнього процесу

2

Оцінювати досягнення здобувачів дошкільної освіти з метою виявлення творчих та  обдарованих дітей.

Всі учасники освітнього процесу

3

Розробити положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти ЗДО

 

Вихователі

 

 

          Система педагогічної діяльності. Кадрове забезпечення ЗДО

-          оптимізація кадрового забезпечення закладу дошкільної освіти;

-          оновлення змісту і форм професійної діяльності педагогічних працівників;

-          підготовка та підтримка компетентного педагога;

-          створення умов для саморозвитку та самореалізації працівників ЗДО;

-          удосконалення професійної компетентності педагогів як в умовах ЗДО, так і в системі підвищення кваліфікації;

-          підвищення якості та ефективності освітнього процесу через активне впровадження в практику роботи комп’ютерних технологій;

-          впровадження інноваційних методик, технологій, програм в практику роботи з метою забезпечення ефективності освітнього процесу.

№ з/п

Зміст заходів

Відповідальні

1

Формувати штат закладу, залучаючи кваліфікованих педагогічних та інших працівників, відповідно до штатного розпису та освітньої програми.

керівник

2

Спонукати педагогічних працівників ЗДО максимально використовувати у своїй роботі інноваційні технології та впроваджувати їх у освітній процес.

Педагогічні працівники

3

Здійснювати атестацію педагогічних працівників відповідно до Типового положення про атестацію.

Педагогічні працівники

4

Використовувати новітні освітні технології та форми організації освітнього процесу, що спрямовані на формування ключових компетенцій та вмінь здобувачів дошкільної освіти відповідно до освітньої програми.

Педагогічні працівники

5

Забезпечувати обов’язкове проходження педагогічними працівниками ЗДО курсової підготовки у між атестаційний період, відповідно до перспективного плану.

Педагогічні працівники

6

Мотивувати працівників до якісної роботи через систему матеріального та морального заохочення , у тому числі педагогічних працівників до саморозвитку, здійснення методичної, інноваційної, експериментально-дослідної роботи.

Педагогічні працівники

7

Брати участь у конкурсах фахової майстерності серед педагогічних працівників навчальних закладів

Педагогічні працівники

8

Впроваджувати ІКТ технології в роботу педагогів, підвищувати цифрову грамотність педагогів.

Педагогічні працівники

9

Створювати умови для систематичного поповнення та використання педагогічними працівниками закладу методичного фонду літератури, методичних матеріалів, інтернет-ресурсів.

 

керівникВихователі

10

Постійно оновлювати, відповідно до сучасних вимог, навчально-методичне забезпечення освітнього процесу.

Педагогічні працівники

11

Забезпечувати якісний моніторинг стану освітньої діяльності педагогічних працівників.

Всі учасники освітнього процесу

 

Система управлінської діяльності. Стратегія і планування в ЗДО

створити та підтримувати атмосферу довіри, інформаційної прозорості, конструктивної співпраці між учасниками освітнього процесу та громадою.

 

№ з/п

                                 Зміст заходів

Відповідальні

1

Здійснювати річне планування та відстеження його результативності відповідно до стратегії розвитку та з урахування освітніх програм закладу.

 

керівникВихователі

2

Щорічно здійснювати самооцінювання якості освітньої діяльності

 керівник 

3

Розподілити обов’язки та повноваження між адміністрацією ЗДО для забезпечення ефективного управління закладом та вдосконалення якості освітньої діяльності.

 

4

Утримувати в належному стані будівлі, приміщення, обладнання ЗДО

 Завідувач з господарства

5

Створити умови для формування відкритого освітнього середовища через залучення учасників освітнього процесу до різноманітних суспільно-значущих заходів поза межами ЗДО: фестивалі, екскурсії, відвідування установ культури тощо.

керівник 

6

Створити психологічно-комфортне середовище, яке забезпечує конструктивне спілкування учасників освітнього процесу та сприяє формуванню взаємної довіри.

керівник

7

Оприлюднювати інформацію про свою діяльність на відкритих загальнодоступних ресурсах.

керівник 

 

Створення умов для формування здоров’язбережувального середовища

-          створити умови для формування здоров’язбережувального середовища в навчальному закладі;

-          зміцнювати й загартовувати організм дитини;

-          сприяти розвитку фізичних якостей;

-          поповнити матеріальну базу для роботи з фізичного виховання.

 

 

№ з/п

                                 Зміст заходів

Відповідальні

1

Впроваджувати в практику роботи нетрадиційні методи, альтернативні технології, освітні програми щодо формування здорового способу життя здобувачів дошкільної освіти

керівник 

Вихователі

2

Впроваджувати в практику роботи ЗДО оздоровчі технології

Вихователі

3

Забезпечувати заклад науково-методичною літературою з окресленої проблеми

керівник 

Вихователі

4

Систематично здійснювати медико-педагогічний контроль за фізичним розвитком дітей

керівник  

Вихователі

5

Організувати проведення з педагогами соціально-педагогічних, психологічних та валеологічних майстер-класів та тренінгів з метою удосконалення здоров’язбережувального середовища в ЗДО та в родинах здобувачів дошкільної освіти

Вихователі

6

Запровадити комплекс заходів щодо попередження травмування та нещасних випадків під час освітнього процесу

керівник 

7.

Контролювати відповідність до санітарно-гігієнічних вимог і норм групових приміщень, території ЗДО, ігрових  майданчиків, приміщення харчоблоку

керівник 

 

8

Проводити моніторингові спостереження з питань мотиваційного ставлення педагогів до свого здоров'я та здоров'я дітей.

керівник 

Вихователі

9

Висвітлювати питання формування здорового способу життя на офіційному сайті закладу.

керівник 

Вихователі

10

Поповнити спортивне обладнання для занять з фізкультури та обладнання для здоров’язберігаючих технологій (фітболи, масажні кульки су-джок, матеріали для кольоротерапії та казкотерапії, доріжки здоров’я) .

керівник

Вихователі

Зміст

 

Розділ 1. Аналіз діяльності ЗДО за навчальний рік з визначенням річних завдань на майбутній період………………………………………………..…….3

Розділ 2. Діяльність структур колегіального управління………………..……..18   

Розділ 3. Діяльність методичного кабінету……………………………………  23

Розділ 4. Організаційно-педагогічна діяльність……………………………....   27

Розділ 5. Адміністративно – господарська діяльність……………………..….  38

Розділ 6. Внутрішня система - оцінювання якості освітньої діяльності…….   41

Додатки:

 Додаток 1. План заходів щодо охорони дитинства

           на 2023-2024 н. р.             ……………………………………………..44

 Додаток 2. План-циклограма  з медичного обслуговування………………….47

Додаток 3.Заходи з охорони праці та безпеки життєдіяльності ………………48

Додаток 4.План заходів з охорони життя та безпеки  життєдіяльності вихованців,  

                        проведення «Тиждень безпеки в ЗДО»         …………………….52

Додаток 5. План роботи на літній  оздоровчий період………………………….55

Додаток 6. Плани-циклограми внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості  

                    освітнього процесу…………………………………………………....58

Додаток 7. Плани-циклограми внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості

                    процесів функціонування: охорона праці, безпека життєдіяльності,  

                    пожежна безпека, цивільний захист, медичне обслуговування,

                     організація.   харчування   …………………………………………..81

Додаток 8. План –циклограма контролю організації роботи з безпеки життєдіяльності

                   учасників освітнього процесу ………………………….…………….83

  Додаток 9. План спільної роботи закладу дошкільної освіти та закладу загальної   

                 середньої освіти (на основі угоди про співпрацю)   ……… …………85                                      

  Додаток 10. План спільної роботи закладу дошкільної освіти та  Олексіївської 

                 публічної бібліотеки  (на основі угоди про співпрацю ……………….87

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз роботи

 КЗ «Олексіївського ЗДО» за

2022 / 2023 навчальний рік.

 

       КЗ «Олексіївський ЗДО»  у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”, “Про дошкільну освіту”, Положенням про  заклад дошкільної освіти,  оновленим Базовим компонентом дошкільної освіти , Закону України «Про охорону праці»  Закону України «Про цивільну оборону» , Наказ МЕ України (Мінекономіки) від 28.09.2021 № 620-21 «Про затвердження професійного стандарту «Керівник (директору) закладу дошкільної освіти»Наказ МЕ України (Мінекономіки) від 19.10.2021 № 755-21 «Про затвердження професійного стандарту «Вихователь закладу дошкільної освіти»

-       Лист ДСНС від 14.06.2022 № 03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти» Лист МОН України від 06.10.2022 1/11743-22 «Про забезпечення якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти за результатами дослідження ECERS-3»

-       Лист МОН України від 21.10.2022 № 1/12392-22 «Про атестацію та підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти у період воєнного стану»

-       Лист МОН України від 24.10.2022 № 1/12502-22 «Щодо відрахування дітей із закладів дошкільної освіти» Лист МОН України від 25.04.2022 № 1/4428-22 «Методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуаціях»,

Закону України «Про дорожній рух» , Закону України «Про відпустки» ,Кодексу «Про працю» , Концепцією національно-патріотичного виховання дітей та молоді; рішеннями  Олексіївської сільської  ради і її виконавчого комітету ; освітньою програмою  « Дитина»,   а також відповідно власного Статуту та річного плану роботи  ЗДО, ПОЛОЖЕННЯ про внутрішню систему забезпечення якості освіти КЗ «ОлексіївськогоЗДО» , ПОЛОЖЕННЯ про академічну доброчесність в КЗ  «ОлексіївськогоЗДО», Стратегії розвитку КЗ «ОлексіївськогоЗДО» на 2021-2026роки,

  Засновником дошкільного закладу є  Олексіївська сільська рада, яка здійснює його фінансування, матеріально-технічне забезпечення, харчування та медичне обслуговування.   ЗДО  функціонує з  1975 року.

Знаходиться за адресою:

 с.Олексіївка вул. Центральна №9 Лозівського району,Харківської обл.

 E-mail: olexeydnz_73@ukr.net  код ЄДРПОУ42574000

Мова освітнього процесу та мова повсякденного спілкування у  ЗДО є українська.

         У  зв’язку  зі збройною агресією Російської Федерації та запровадження на території України воєнного стану  відповідно до Указу Президента  України від 24 лютого  2022 року № 64/2022 « Про введення  воєнного стану в Україні»,   , ПРОТОКОЛУ №10 від 15.08.2022 засідання Ради оборони Харківської області , РОЗПОРЯДЖЕННЯ виконавчий комітет ОЛЕКСІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ від 15 вересня 2022 року   № 204 «Про кадрові питання», з 15 вересня 2022 року  у ЗДО було запроваджено дистанційну  форму здобуття освіти вихованцями   заклад.

   З-поміж актуальних питань в умовах воєнного стану найважливішими є такі:

організація психологічної, методичної підтримки педагогічних працівників;

підтримка дітей та батьків у складних ситуаціях;

організація освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку;

налагодження зв’язків і підтримка педагогічного партнерства ЗДО з батьками вихованців, представниками територіальних громад;

надання різних видів психолого-педагогічної підтримки  вихованцям, батькам.    

   Головна мета діяльності  ЗДО: забезпечення пріоритетності дошкільної освіти як фундаменту цілісної  системи неприривної освіти,забезпечення її високої  якості для всіх вихованців відповідного віку , виконання вимог оновленого Базового компонента  .

     Діяльність  колектива  ЗДО направлена на вирішення освітніх, методичних, адміністративних, фінансових, господарських та інших питань, які виникають у процесі діяльності ЗДО.

  Проектна потужність   закладу дошкільної освіти  – 90 місць.

Режим роботи закладу -  з 10,5 годинним   перебування дітей:

 з   6.30  до 17.00 год. 

Функціонує – 2  різновікові  груп, які відвідували 31 вихованець.

 Заклад дошкільної освіти розташований у типовому 2-х поверхневому будинку, в якому є музичний зал, адміністративні кабінети,методичний кабінет, медичний кабінет, харчоблок,  пральня,  2 групових кімнати. 

Для кожної вікової групи обладнані ігрові майданчики з павільйонами. Для занять фізичною культурою на свіжому повітрі обладнані майданчики спортивним інвентарем.

  Матеріальна база забезпечена необхідними умовами для повноцінного виховання та навчання  вихованців, в наявності необхідний м‘який та твердий інвентар.

   Медичний кабінет обладнаний  безконтактними термометрами, антисептичними  засобами, ЗІЗ, медичними перчатками, шпателями тощо.

 У 2023 році до ЗОШ підуть 10  випускників  ЗДО.

   З 01.09.2015 року в закладі дошкільної освіти працює «КУРС: Дошкілля», «КУРС: Сайт для  ЗДО»  

  КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

    Кадрами  ЗДО укомплектований згідно штатного розпису не повністю,     існуює  вакансії   дієтсестри .

Працює в  закладі освіти 10 осіб: зокрема, педагогічних працівників - 5 осіб , з повною вищою педагогічною освітою   – 3 особи, з базовою  середньою  - 2 особа.

   Рівень майстерності педагогів достатньо високий. Серед них — 1 педагог  «спеціаліст I категорії», 3  - «спеціалісти» .1- відповідають займаній посаді.

     

 Дані про педагогічний стаж  працівників:

 

 

Стаж педагогічних працівників

Кількість педагогічних працівників

до 3-х років

3 -10 років

10 -20 років

20 -30 років

понад

40 років

5

  0

2

 1

 1

 1

 

   Фаховий рівень  керівника ЗДО та педагогічних працівників забезпечувався безперервною системою підвищення кваліфікації  на рівні закладу дошкільної освіти, шляхом проходження  курсів підвищення кваліфікації кадрів при  ХАНО, 1 раз у 5 років ,участі у вебінарах , конференціях , семинарах,онлайн-марафонах ,а саме:

26.08.2022 керівник ЗДО взяла участь у семінарі управління ДСЯО у Харківській області для керівників ЗДО    «Внутрішня система забезпечення якості освіти: підсумки та плани»;

- 23 вересня педпрацівника ЗДО  приєдналися до онлайн урочистостей з нагоди Всеукраїнського Дня дошкілля «Сучасне дошкілля під крилами захисту»

- 27. 09.2022   онлайн-семінар  «Академічна доброчесність у закладі дошкільної освіти»

-29.09.2022 участь у  STEM-майстерні  «Від STEM-навчання до міжнародного визнання»

- 30.09.2022 взяли  участь у  Всеукраїнській науково-практичній конференції  

   «ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД ВИХОВАТЕЛІВ ЗДО: УРОКИ ВІЙНИ І ПЕРЕМОГИ»

- 08.11.2022 участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Готовність дитини старшого дошкільного віку до навчання в умовах реформування української школи»

- 18.11.1022   -   участь у Всеукраїнському  семінару «Ефективна комунікація та культура мовлення».

- 02.02.2023 - участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції "Трансформаційні процеси у роботі закладів дошкільної освіти в реаліях нових освітніх тенденцій";

-  21.02.2023 - участь у Всеукраїнській науково-практична конференції для працівників ЗДО : « Український заклад дошкільної освіти в системі освітніх реформ та трансформації»  

- 22.02.2023 участь у вебінарі “Підтримка дітей та педагогів дошкілля в умовах війни”,  у форматі  «Ранкова кава»з «Практикою управління дошкільним закладом»

 - 23.02.2023 «Ранкова кава»з Ніною Омельяненко «Трудові відносини в умовах воєнного стану:прийняття, звільнення,простій.»

-  01.03.2023 Вебінар «Як навчити дітей безпечної поведінки в інтернеті у воєнний час»

- 10.03.2023 -  участь у семінару-тренінгу для директорів закладів дошкільної освіти «Організація роботи з документами у закладі дошкільної освіти». 

- 16.03.2023 взяли участь у   онлайн-коворкінгу  «Інфомедійна грамотність як важливий чинник формування національної стійкості у протистоянні загрозам інформаційної війни»;

 

 

 

- 21-22.03. 2023  взяли участь в  онлайн-форматі  в Всеукраїнському освітньому марафоні на тему: «Сучасна українська: ефективна комунікація»;

- 29.03.2023-участь у  Всеукраїнському методологічного семінару на тему: «Використання інноваційних технологій у взаємодії з дітьми дошкільного віку»;

- 06.13,20 квітня 2023 участь у   Всеукраїнській  науково-практичній онлайн-конференцію «Готовність дитини старшого дошкільного віку до систематичного навчання в школі»;

- 11 квітня 2023 участь у семінарі-практикумі «Психологічна підтримка та допомога під час війни: практичні техніки для застосування в освітньому процесі та задля самовідновлення»;

-13.05.2023  участь в  онлайн-семинаі  «Як правильно завершити діловий рік»

-16.05.2023 участь педпрацівників у  Всеукраїнському  онлайн марафоні «ВзаємоДіЯ» у рамках проєкту «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізується Всеукраїнською громадською організацією «Асоціація працівників дошкільної освіти» у рамках проєкту СПІЛЬНО – програми Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФТ.

- 18.05.2023 участь у  практичному вебінарі від всеукраїнського науково- методичного  журналу «Дошкільне виховання» за темою «Дистанційна освіта  для дошкільнят»

    Практичний психолог ЗДО, Демиденко Є.А., прийняла участь в експрес-опитуванні практичних психологів сфери освіти з метою з’ясування потреби у знаннях, компетентностях, практичних та методичних інструментаріях під час надання психологічної підтримки педагогічним працівникам та здобувачам освіти (лист Міністерства освіти і науки України від 07.11.2022 № 4/3210-22 «Про проведення опитування»), ініційованне Першою леді України.

     У  ЗДО складено перспективний план-графік курсової перепідготовки та атестації.   Щороку педагоги закладу проходять атестація педагогічних працівників відповідно до «Типового положення» та «Змін до Типового положення» згідно перспективного плану, з виданням відповідних наказів та оформленням відповідних документів на базі  КЗО «Олексіївський ліцей».

  У 2022 - 2023 навчальному році чергову атестацію пройшли  2 педагога ЗДО.               

 За результатами атестації:

 Демиденко Є.А.. –  практичний психолог, атестована  з  присвоєнням кваліфікаційної категорії «спеціаліст першої  категорії»;

 Перцева С.М. – вихователь  ,  встановлено  11 тарифний  разряд .

   Центром методичної допомоги педагогічним працівникам  ЗДО  є методичний кабінет, робота якого організовується з урахуванням вимог нормативно-правових актів. Педагогічні працівники ЗДО постійно підвищують власний фаховий рівень з оволодіння цифровими інструментами для забезпечення якості дошкільної освіти відповідно до суспільних викликів. Зокрема, за допомогою реєстрації і проходження різних онлайн-курсів на платформах суб’єктів підвищення кваліфікації.

 Аналіз освітнього процесу за навчальний рік показав, що вся освітня діяльність здійснювалась згідно   вимог Гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2015 № 446   , нової редакції Базового компоненту дошкільної освіти, освітньої програми ЗДО  на 2022 – 2023 навчальний рік, Плану роботи на навчальний 2022/2023  рік  у ЗДО,плану  роботи психолога на 2022-2023 н.р. календарних планів  вихователів,музичного керівника та Стратегії розвитку ЗДО на 2021 – 2026 рр., освітньої програма для дітей від 2 до 7 років «Дитина» та інструктивно-методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу  у 2022/2023р з урахуванням дистанційної форми роботи.

         Реалізовуючи державну політику в галузі дошкільної освіти, перед колективом були поставлені наступні завдання в  методичній, дослідно-експериментальній, освітній  роботі закладу дошкільної освіти на 2022 – 2023 навчальний рік:

1. Реалізація завдань розвитку  морально-духовного-патріотичного виховання дошкільників як важливого чинника соціалізації.

 2. Вдосконалювати рівень використання в освітньому процесі та взаємодії з батьківською громадою ресурсів та технологій глобальної мережі Інтернет

3.Формування психологічної зрілості та готовності до навчання у школі (життєві компетентності, мотивація, саморегуляція, вміння спілкуватися, інтерес до пізнавальної діяльності), створення умов для участі  вихованців у різних видах діяльності .

4.Гра, як природний ресурс дитини для подолання кризових ситуацій.     

     21.09.2022 у ЗДО були проведені батьківські збори,  на яких був обраний новий батьківський комітет ,та були обговорені питання  дистанційного навчання та  виховання  дітей.

 Для  запровадження дистанційної форми організації освітнього процесу батьки  стали партнерами педагогічних працівників. Тобто перша робота має здійснюватися саме з ними, а вже далі з їхніми дітьми.

  Педагогічними працівниками ЗДО у GOOGLE CLASSROOM(безкоштовний вебсервір,створений GOOGLE) створено курс "Організація освітньої діяльності в ЗДО за допомогою дистанційних технологій в умовах воєнного стану". Цей курс   доповнювавався корисними ресурсами для дорослих та дітей. Ресурси спрямовані на психологічну підтримку та достовірне інформування вихованців та їх батьків.

           На сайті ЗДО та в створених групах із батьками та вихователями, практичним психологом в соціальних мережах Viber, Фасебук  ми розміщюємо  завдання і рекомендації для батьків щодо роботи з  вихованцями, відповідно до їхнього віку;   для отримання інформаційно-освітніх та психолого-педагогічних послуг; використовуємо  електронну платформу   GoogleMeet ,що   забезпечує оптимальний зворотний зв’язок. Основними формами онлайн-комунікацій у ЗДО  є: відеоконференція ,   анкетування, робота в групах соціальної мережі,завдяки яким  вихователі :

- вели моніторинг стану здоров’я дітей;

- розміщювали  пам’ятки та поради, як організувати діяльність дітей вдома;

- надавали  посилання на корисні онлайн-ресурси для розвитку та навчання  вихованців;

- проводили  анкетування та опитування на різні теми;

- розміщувались цікаві завдання для вихованців, відеозаняття;

- організовувались виставки малюнків та виробів,  флешмоби,колажі.

При цьому педагогами враховувався вік дітей .  Добирались цікаві ігри та вправи, які не вимагають тривалого перебування дитини біля гаджета. Завдання постійно оновлювались. Здійснювався зворотній зв’язок.

    Батькам було запропоновано перелік сайтів з посиланнями , матеріали яких  є  корисними і для   батьків, дітей,  та усіх інших учасників освітнього процесу .

 Це:

1.«Сучасне дошкілля під крилами захисту» HTTPS://MON.GOV.UA/UA/OSVITA/DOSHKILNA-OSVITA/SUCHASNEDOSHKILLYA-PID-KRILAMI-ZAHISTU/PEDAGOGAM-ZAKLADIV-DOSHKILNOYI-OSVITI  

2. Платформа розвитку дошкільнят “НУМО” Навички для дошкільнят. https://numo.mon.gov.ua/.

3. Онлайн-садок НУМО – спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України. Розвивальні відеозаняття для дітей 3-6 років https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ231j4oXT7GY_u4kkhrKIpVJLyS2WLg

4. Онлайн-медіаресурс, присвячений освіті та вихованню дітей в Україні https://osvitoria.media/  

5. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/

6. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shhodopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/

7.Мультфільм«Небезпечні  знахідки».  https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g

 8. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб» ЮНІСЕФ https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY

9. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vidzahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan

10. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/

11. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattyastresu-u-ditej/.

  12. https://logiclike.com/uk

(ЛогікЛайк) - освітній сайт для дітей 5-12 років. Це повноцінний комплекс для занять логікою і математикою.

13. Всеукраїнська програма ментального здоров’я «ТИ ЯК?» , яку ініціювала  перша леді України Олена Зеленська, і яка направлена на інтегрування психосоціальної підтримки та психологічної  допомоги на всіх рівнях  української освіти.

  Дистанційна форма дає змогу    приєднуватися  до  освітнього процесу із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій   у зручний для здобувачів  та батьків   час  .

    В ЗДО використовується синхронне і асинхронне навчання.

Синхронне навчання – це процес, коли відбувається онлайн-заняття, а асинхронне – коли вихователь записує відеозаняття або записує, наприклад, мотиваційне відео і передає його батькам для самостійного опрацювання дітьми. Якщо дитина не може самостійно опрацювати наданий матеріал, то батьки опрацьовують його разом із дитиною у зручний для них час.

   Розміщення на вебресурсах ЗДО матеріалів  методичних   кейсів, банку розвивальних ігор та вправ із різних напрямів виховання та розвитку дітей дошкільного віку, відео заняття, описи та алгоритми проведення дослідів та експериментів , задля організації пізнавально-дослідницької діяльності дітей, забезпечує  їх  повноцінний  розвиток.

    Під час проведення  освітньої роботи з дітьми вихователі стежать за   дотриманням  вимог Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України 24.03.2016 № 234 та зареєстрованого в Міністерствіюстиції України 14 квітня 2016 № 563/28693 з метою запобігання проблемам зору та серцево-судинним захворюванням.

   Заняття з використанням комп’ютерів та інших гаджетів дозволяється проводити для  вихованців  старшого дошкільного віку два рази на тиждень (не більше одного разу протягом дня). Безперервна тривалість роботи з комп’ютером не повинна перевищувати 10 хвилин. Після занять з  вихованцями проводемо  зорову гімнастику.  

  Дистанційна освіта у ЗДО  проводилась згідно Річного плану роботи ,та відображується на сайті закладу  та в групі у Фасебук , Вайбер.

   Так,наші вихованці прийняли участь  у найбільшій та найрекорднішій дистанційній  Олімпіаді в Україні «Всеосвіта Осінь - 2022», «Всеосвіта   Зима – 2022/2023»,  «Всеосвіта Весна - 2023»,   дипломи та подяки були виставлені на  сайті закладу та в онлайн-групах  .

       До Всесвітнього дня захисту тварин, 4 жовтня ,  вихованці нашого закладу приєдналися до флеш-мобу "Наші улюбленці", де діти представили фото домашніх тварин, про яких вони піклуються, доглядають, дарують їм любов і турботу. 

     У середині жовтня ,до  світлого дня Покрови Пресвятої Богородиці ,коли ми святкуємо День захисників та захисниць України ,у ЗДО було проведено тиждень патротичного виховання. Наші вихованці , разом з батьками, приготували малюнки-побажання до свята.

   з  24.10.2022 по 29.10.2022. у ЗДО було проведено Тиждень безпеки дорожнього руху.     Безпека на дорозі – це безпека життя. Безпека дітей іноді стає складним завданням, адже батьки не можуть завжди бути поряд. Разом з вихователями та батьками вихованці знайомились з найважливішими правилами дорожнього руху для дітей, які стануть їм у пригоді. А також прийняли участь  у селфы -марафоні « Я і дорожні знаки».

Дітям також було запропоновано до преглядум  навчаючи мультфільми:

-Азбука безпеки – Світлофори - Сборник (всі серії) .

 -мультфільм "Казка про вогняну іскринку" для ознайомлення з ОБЖД з теми "Світ з теплим вогнем - світ без пожежі"
     Для батьків було розміщено матеріал Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України про те, як  розповісти малечі про небезпеку, яку несуть у собі вибухонебезпечні та підозрілі предмети. У  разі виявлення ВНП! Правила досить прості і кожна дитина має їх не лише знати, а й розуміти та дотримуватись:

не підходь, не чіпай

відійди на безпечну відстань

зателефонуй 101 або 102

   9листопада , до День української  письменності та мови - свято,яке щороку відзначається в Україні  в день вшанування пам'яті Нестора – Литоптсця ,вихованці вивчили вірші, а  батьки  надіслали відео їх виконання.

     З метою створення й підтримка у ЗДО безпечного психологічного, фізичного, безбар’єрного середовища для всіх учасників освітнього процесу ,

з 25.11.2022р по 11.12.2022р у садочку будуть проведені заходи щодо Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» .

  Практичним психологом ЗДО для батьків вихованців  було підготовлено та розміщено на сайті Фасебук такий матеріал:

Консультації :

- «Дистанційне навчання у ЗДО»

- «Дитина і соціальні мережі: що варто знати батькам, щоб захистити дитину.»

- «МЕДІАГРАМОТНІСТЬ ТА БЕЗПЕКА ВАШОЇ ДИТИНИ»

-Гарячі лінії  психологічної допомоги в Україні»

Пам'ятки  для батьків :

"Корекція тривожності"

-  «Як зробити спілкування з дитиною доброзичливим?»

 "Як зберегти психічне здоров'я дитини?"

- «ЩО потрібно дитині ,щоб відчувати емоційну стабільність.»

- «Емоційна готовність старшого дошкільника до входження у систему взаємин у школі

Поради від UNICEF:

-  «4вправи для швидкого зниження стресу дитини під час гострих кризових ситуацій»

-   «Як вберегти  дитину від  гіподинамії під час дистанційного навчання»

    Наші вихованці, разом з батьками , прийняли активну участь у циклі  святкування  Новорічних та Різдвяних свят  , підсумком яких були зроблені відео - «Через поле , через гай іде до діток Миколай», «Колядки всім на радість», «Щедрий  вечір тобі, пане господарю», а також флеш-моб «Зимові розваги наших вихованців».

   Для батьків була проведена консультація «Безпека дитини під час Новорічних свят».

   До дня Єднання Нації ,яке ми відзначали 16 лютого,з метою виховання у дітей патріотичних почуттів та гордості до нашої країни, дітям було запропоновано переглянути відеоролик О.Полковникової «День Єднання»,та  зроблено колаж малюнків на тему   «Ми сильні, бо ми єдині». Вихованці нашого закладу  та їх батьки   радо долучилися  до  акції «Обереги для наших захисників». Вони власноруч виготовили листівки та поробки  , які    були передані  нашим захисникам.

     Ці частиночки дитячої любові і поваги стали своєрідними оберегами для захисників нашої Батьківщини. Адже кожний вироб несе з собою тільки добро, позитивну енергетику та захист. А там, на передовій, щирі слова неодмінно додадуть воїнам віри та витривалості, вбережуть від ворога.

   Патріотичні почуття у дітей не виникають самі, вони є результатом спільної ідейно-виховної роботи сім’ї та закладу дошкільної освіти, і головне не пропустити той момент, коли виховні зусилля будуть мати найкращій ефект, коли проведена робота дасть високий результат. На заняттях вихованці  ознайомились з держаними символами : прапор, герб та гімн, розглянули та обговорили український національний одяг . До дня мови ,за допомогою батьків ,ми провели флешмоб «Мово наша, рідна мова»,а також ,на протязі навчального року були організовані такі заходи - до дня свята жінок –вірші та мастер клас «Квіти для мами»; флешмоб до дня Землі – «Земля.Природа.Майбутне.»;  колаж  «З мрією про Космос». До Великодня діти підготували дуже цікаві поробки, а до дня Матері та Дня вишиванки вивчили вірші ,та намалювали малюнки.

     У цьому році наш ЗДО прийняв участь у ІІ Міжнародному занятті доброти , яке проводить  Благодійний фонд допомоги безпритульним тваринам «Щаслива лапа»,за що наші вихованці отримали нагороду- СЕРТИФІКАТ учасників міжнародного заняття доброти.

     З 17.04.2023 по 21.04.2023 у ЗДО було проведено «Тиждень бепеки життєдіяльності вихованців » та день ЦО.

  З  вихованцями було проведено бесіди, заняття в залежності від віку, з метою відпрацювання стереотипів поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій , квест з логіко-математичного розвитку «Як захиститися від диму вдома»,мультфільм «Безпека на території війни»,правила безпечної поведінки «Сам вдома»та інш. 

      Проведено онлайн - заходи  агітаційно – пропагандистського характеру з питань надзвичайних ситуацій та захисту  від їх наслідків серед батьків. Надані  практичні поради щодо дій в умовах виникнення надзвичайних ситуацій та нестандартних  побутових умов, надання першої долікарської допомоги, дотримуючись протиепідемічних заходів,консультації на тему:

-«Основні правила дорожнього руху для дітей»;

-«Як прищепити  дитині звички здорового харчування» поради фахівців /НУШ/.

Підготували ПАМЯТКУ для батьків:  «Що ви повинні знати про безпеку дитини дошкільного віку»,всі матеріали  є в онлай-групах.

Практичний психолог ЗДО, Демиденко Є.А.,постійно поповнює сайти наших онлайн-ресурсів  матеріалами для допомоги батькам і вихованцям в такий важкий час. Ось деякі теми ,які дуже  допомогли батькам :

-«Панічна атака»;

-ігри для зняття стресу у дітей ;

-ігри на подолання агресії ;

-«Як захистити дитячу психіку  під час війни»;

-Вправи для заспокоєння  й психічної підтримки дорослих і дітей ./НУШ/

-«Стійкійкість для стійких»;

-консультація «Ознаки нестачі батьківської уваги  у  дітей».

     У лютому у ЗДО було проведено батьківські збори в онлайн-форматі,  на яких батьки  поділилися своїми враженнями  від проведення онлайн-навчання - які завдання було виконувати легко, які важко, що більше подобалося дітям, а також було запропонувано визначитися з тим, яких завдань вони б хотіли бачити

більше. Опитування показало, що  вихованцям подобаються творчі завдання, а також відео пізнавального характеру. Завдання на розвиток мови, вивчення віршів даються важко. Обговорили  надалі можливості, форми і методи дистанційної освіти.  

Вихователі постійно проводять опитування батьків про місцезнаходження вихованців, у ЗДО працює  «Телефон довіри».

          Протягом  2022 – 2023 навчального року колектив продовжував роботу по охороні життя, зміцненні здоров`я, фізичного розвитку  вихованців, забезпечуючи емоційно-позитивне тло взаємодії з дітьми,  . Об`єднанні зусилля педагогів  та батьків допомогли сформувати належний інтерес дітей до рухової активності.   Фізіологічні запити дітей упродовж дня задовольнялися повністюптимізація рухового режиму забезпечувалась шляхом проведення різноманітних рухливих  ігор,  руханок ,вправ, занять з фізкультури,  , самостійної рухової діяльності. Протягом навчального року   створювалась система оздоровчих та фізкультурних заходів, в якій першочерговим вважалось завдання, щодо формування у дітей мотивації здоров’я і поведінкових навичок здорового способу життя.

 

  Соціально-психологічна  робота. Робота з родинами вихованців.

     У стані війни діти дошкільного віку належать до найуразливішої категорії населення. Перебуваючи в небезпеці, в тривалому стресовому стані, дитина позбавлена нормальних умов для розвитку та освіти. Через відчуття тривоги, напруги, страху, невизначеності ускладнюється процес повноцінної соціалізації дитини. Діти, які вимушені бути переміщеними із зони активних бойових дій, стикаються з проблемою соціальної адаптації, перебуваючи в нових соціальних умовах.

          У ЗДО проводиться робота з вирішення проблем соціального захисту вихованців та працівників. Своєчасно виявляються і ставляться на облік діти сироти, напівсироти, діти з багатодітних та малозабезпечених родин, діти батьків учасників АТО, діти-переселенці, які потребують соціального захисту.

         У 2022 – 2023 навчальному році загальна кількість  вихованців пільгового контингенту – 18  осіб (станом на 01.06.2023).

Категорія дітей

Кількість

 дітей

дітей, позбавлених батьківського піклування

1

дітей з багатодітних родин

12

дітей учасників бойових дій в зоні АТО

2

дітей внутрішньо переміщених осіб

3

РАЗОМ

18

        

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       З батьками проведена роз’яснювальна робота щодо права користування пільгами               

       та бесіди   щодо захисту прав дітей від будь-яких форм насильства з метою     

         недопущення випадків жорстокого поводження з дітьми в сім’ях, а також     

        відстеження подібних випадків з іншими дітьми.

Педколектив ЗДО працює  спільно з  службою у справах дітей  Олексіївської сільської ради.

 Практичним психологом ЗДО,Демиденко Є.А.,проводилась робота з сім’ями щодо адаптації дитини до умов   закладу та навчанні в онлайн-форматі:  надавались  консультації  ,проводились бесіди про    «Великі права маленької людини в Конвенії ООН про права дитини», «Кібергбулінг у дитячому просторі».

    Євгенія Ататоліївна  підготувала багато рекомендацій для батьків про поводженя з дітьми в  період воєнного стану  ,  які розміщено на сайті ЗДО в Фейсбуці та в групах в ВАЙБЕРІ.

 

  ОРГАНІЗАЦІЯ ХАРЧУВАННЯ У  ЗДО

      Матеріально-технічний стан харчоблоку закладу задовільний. Технологічне та холодильне обладнання  для м’ясної продукції, рибної,   молочної і холодильник для збереження продуктів в робочому стані.      Холодильники забезпечені термометрами . Системи водопостачання та каналізації функціонують.   На харчоблоці встановлено фільтр  для очищення води.   

         Всі працівники харчоблоку мають відповідну освіту, стаж роботи, пройшли медогляд,  .

         Серед працівників харчоблоку проведено навчання щодо дотримання правил безпечної експлуатації технологічного обладнання та санітарно-гігієнічних норм виробничого процесу. Всі працівники харчоблоку пройшли навчання з питань охорони праці та електробезпеки .

 У 2023 році керівник ЗДО, завгосп та кухар пройшли навчання та отрималти сертифікати за темами:

 "Контроль за шкідниками на обєкті."

«Маркування харчових продуктів.»

 

  ПРОВЕДЕННЯ РОБОТИ ПО ЗВЕРНЕННЮ ГРОМАДЯН.

    На виконання Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 р., Указу Президента України   від 7 лютого 2008 року. N 109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», Інструкції з діловодства за зверненнями громадян ,  проведено ряд заходів, а саме : ведуться  журнали обліку особистого прийому громадян, реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян.

 Фінансово-господарська діяльність ЗДО здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства України, Статуту  ЗДО ,  згідно кошторису на рік, який формується із фінансових асигнувань, що надходять із:

місцевого бюджету;

благодійних та спонсорських надходжень.      

  Все, що придбано і подаровано батьками ставиться на облік. Щороку проводиться інвентаризація матеріальних цінностей.

За 2022 -2023 рік за кошти  сільського  бюджету придбано: 

№ з/п

Рік

Найменування

кількість

Сума

1

2022

 Стінка « Олівець»

1

 13000

2

2022

 Миючи засоби

 

 1464.50

 

3

2022

Установлено димохід

на котельні

1

35431

4

2023

 Секатор для обрізки дерев

 1

 210.00

5

2023

 Господарчий інвентар

 

 800.00

6

2023

Папір офісний

2

400.00

 Загальна сума

 51315.50

           
             

 

 Основні проблеми закладу дошкільної освіти, що зберігаються на данний час і потребують фінансування ,це:

капітальний ремонт   пральні,

проведення ремонтних робіт фасаду,

проведення ремонтних робіт найпростішого тимчасового укриття

оснащення найпростішого тимчасового укриття

встановлення пожежної сигналізації,

придбання необхідного господарчого обладнання,  відповідно до вимог НАССР,

придбання ігрового обладнання, методичних посібників, педагогічної літератури  

  придбання технологічного обладнання харчоблоку (електросковорода, пристрій для протирання, дошки обробні і т.п.).

 

 Основні напрямки подальшого розвитку закладу дошкільної освіти є:

 творення сучасного освітнього простору у закладі, що забезпечить потреби дітей у якісній освіті та потреби педагогів у розвитку власної професійної компетентності;

творення умов для формування здоров’язбережувального середовища в закладі;

 -забезпечення якісного управління освітнім процесом та системне підвищення якості дошкільної освіти на інноваційній основі; удосконалення змісту методичної роботи,дистанційної освіти;

 -оптимізація роботи з батьками та громадськістю;

 - формування іміджу закладу.

           Отже, цей навчальний рік, не зважаючи на всі труднощі, ми провели плідно, з вагомими результатами.

Висловлюю подяку всім, хто   допомагає у здійсненні всіх тих цілей і завдань, які ставить перед собою педагогічний колектив, хто сприяє розвитку і вихованню молодого покоління.

         Ми, як і вся Україна, щиро віримо, що скоро на нашу землю прийде мир , ми обов’язково повернемося до своєї чудової роботи. Зустрінемо своїх вихованців та будемо працювати ще краще, ще яскравіше.

 

Змістовні напрямки освітнього процессу на 2023/2024 навчальний рік

1. Підвищення якості освітньої діяльності закладу.  

2.Збереження, зміцнення психічного та фізичного здоров‘я   вихованців  в нових соціальних умовах воєнного стану (якщо дію воєнного стану буде продовжено).

3.Формування соціально-громадянської компетентності  вихованців шляхом зміцнення  національної ідентичності, утвердження позицій громадянина своєї країни, виховання ціннісного ставлення до своєї родини як частини історії, традицій, культури свого народу, формування нового українця, що діє на основі національних європейських цінностей

4.Формування культури українського мовлення між учасниками освітнього процесу як основи формування національно-патріотичних почуттів. 5.Спрямувати діяльність педагогів на формування розмовного мовлення  вихованців шляхом використання сучасних технологій, розвитку зв’язного мовлення, акцентувати увагу на підвищенні рівня культури українського мовлення дошкільників.

6.Продовжити розбудову внутрішньої системи забезпечення якості освіти ЗДО   за напрямом «Фахова діяльність педагогічних працівників».

 

Шляхи реалізації завдань:

-         використання інноваційних технологій;

-         взаємодія з батьками;

-         використання дистанційної форми роботи;

-         особистісно-орієнтований підхід до кожного вихованця;

-         забезпечення здійснення системних заходів, спрямованих на посилення національно- патріотичного виховання дітей;

-         здійснення  моніторингу якості надання освітніх послуг.

 

Завдання на оздоровчий період

1.Забезпечення оптимального рухового режиму, загартування та зміцнення здоров′я  дітей  влітку, використовуючи сучасні методи оздоровчо – розвивального напрямку та різноманітну дитячу діяльність.

        2.Охопити системним оздоровленням і загартуванням  вихованців  шляхом введення гнучкого рухового режиму та використання цілющого впливу природних засобів і рослинної їжі (соки, вітамінні чаї, овочеві салати).

        3.Активізувати взаємодію педагогів і батьків з питання забезпечення психоемоційного комфорту дитини в умовах спеціального  дошкільного закладу та родини влітку.

 

           Під час проведення спеціально організованих форм освітнього процесу    дотримуватись вимог Гранично допустимого навчального навантаження на дитину у дошкільних навчальних закладах різних типів та форми власності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2015 № 446

 

Орієнтовні види діяльності

за освітніми лініями

Орієнтовна кількість занять

на тиждень за віковими групами

Раннього

віку (від 1

до 2років)

Перша

молодша

від 2 до 3

років)

друга

молодша  


(від 3 до 4 років)

Середня  

до 5

років)

старша

(від 5 до 6

(7) років)

Ознайомлення із соціумом

1

1

2

2

3

Ознайомлення з природним довкіллям

1

1

1

1

2

Художньо-продуктивна діяльність (музична, образотворча, театральна тощо)

3

4

4

5

5

Сенсорний розвиток

2

2

-

-

-

Логіко-математичний розвиток

-

-

1

1

2

Розвиток мовлення і культура мовленнєвого спілкування

2

2

3

3

3

Здоров’я та фізичний розвиток*

2

2

3

3

3

Загальна кількість занять на тиждень

9

10

11

12

15

Додаткові освітні послуги на вибір батьків

-

-

3

4

5

Максимальна кількість занять на тиждень

9

10

14

16

20

Максимально допустиме навчальне навантаження на тиждень на дитину

(в астрономічних годинах)**

1,3

1,4

3,5

5,3

8,3

          *Години, передбачені для фізкультурних занять (плавання), не враховуються під час визначення гранично допустимого навчального навантаження на дітей.

         Навчальне навантаження: тривалість проведення занять - спеціально організованих форм освітнього процесу, що відповідають віковим можливостям вихованців згідно із санітарним               законодавством.

      **Максимально допустиме навчальне навантаження визначають шляхом множення загальної кількості занять на тиждень, відведених на вивчення освітніх ліній у віковій групі, на тривалість заняття залежно від віку вихованців.

     

        Організація освітнього процесу відбувається з урахуванням безпекової ситуації за допомогою очної, дистанційної або змішаної форми роботи. У процесі організації освітньої діяльності в дистанційному форматі звертаємо особливу увагу на такі аспекти:

       - організація навчання педагогічних працівників щодо дистанційної роботи з дітьми та надання їм методичної підтримки;

       - забезпечення педагогів необхідним обладнанням та доступом до інтернету;

        - організація психолого-педагогічної підтримки та супровід усіх учасників освітнього процесу;

          - систематичність організації освітнього процесу з дітьми раннього та дошкільного віку.

         Використовуємо синхронне і асинхронне навчання.

         Синхронне навчання – це процес, коли відбувається онлайн-заняття, а асинхронне   – коли вихователь записує відеозаняття або записує, наприклад, мотиваційне відео і передає його батькам для самостійного опрацювання дітьми. Якщо дитина не може самостійно опрацювати наданий матеріал, то батьки опрацьовують його разом із дитиною.

           В умовах запровадження дистанційної форми організації освітнього процесу батьки стають партнерами педагогічних працівників. Тобто перша робота здійснюється саме з ними, а вже далі з їхніми дітьми.   

 

 

РОЗДІЛ 2. Діяльність структур колегіального управління

                  2.1. ПЕДАГОГІЧНІ РАДИ

Форма

Проведеня

заходів

Зміст заходів

термін

виконан

ня

Відпові

дальні

примітки

1

2

3

4

5

 

 

Педагогічна

рада №1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Педагогічна

рада №2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Педагогіч

на рада

 №3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Педагогіч

на рада

№4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організаційно – настановча педагогічна рада

«Основні орієнтири нового навчального року у формуванні різнобічно -розвиненої особистості»

 1. Обговорення та затвердження річного плану і робочого навчального плану на 2023/2024 н.р. Визначення пріоритетів та завдань для навчального закладу на рік.

2.Про затвердження до

використанняосвітньому процесі

на   2023/2024 н.р.:

-  освітніх програм;

-затвердження Освітньої програми ЗДО на 2023-2024н.р.;

-   форми планування освітнього процессу з урахуванням   военного стану.

3. Розгляд питань щодо самоосвіти та підвищення кваліфікації педагогічного колективу. Визначення основних заходів, спрямованих на підвищення професійного рівня педагогів , атестація педагогічних      працівників;

4. Розподіл обов’язків між педагогами  .  Комплектування різновікових групп.

5. Обговорення питань щодо  забезпечення безпеки дітей. Розгляд плану дій у разі надзвичайних ситуацій.

 6. Презентація та затвердження платформ Google class, Google Meet,   для роботи у дистанційному форматі.  . Обговорення питання щодо готовності педагогічних працівників та батьків до дистанційного навчання.

7. Затвердженя плану роботи практичного психолога.

 

«Патріотична педагогіка –формування основ національної свідомості дошкільника» /круглий стіл/

1. Виконання рішень попередньої педагогічної ради.

2. Презентація досвіду та успішних практик роботи із формування національної свідомості та патріотизму.

3. Дискусія про роль батьків та громадськості у формуванні національно-патріотичної свідомості дітей та можливості співпраці з ними.

4. Аналіз діяльності ЗДО щодо формування національно-патріотичного виховання дітей. (довідка).

5.Про курсову перепідготовку педагогічних працівників у 2023році , затвердження годин

щодо проходження курсів у 2023р.

6.Різне:

-інформація  педпрацівників,які атестуються,про роботу у між атестаційний період.

 

«Культура українського мовлення як основа формування національно-патріотичних почуттів»

1. Про виконання рішень попередньої педагогічної ради.

2. Розгляд теоретичних аспектів формування культури українського мовлення у дітей та дорослих.

3. Обговорення особливостей виховання культури українського мовлення в закладі дошкільної освіти та можливостей і шляхів підвищення рівня культури українського мовлення учасників освітнього процессу.

4. Аналіз рівня культури українського мовлення учасників освітнього процесу. (за результатами тематичного вивчення).

5. Про затвердження характеристик педагогів, що атестуються .

6. Про результати педагогічної діяльності. Творчі звіти педагогів, що атестуються.

 

 

1.Про виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради

2. Аналіз стану освітньо-виховної роботи з вихованцями за 2023-2024 навчальний рік

 (результати моніторингу).

3. Формування  психологічної зрілості   вихованців ЗДО.

4. Творчі звіти педагогів та спеціалістів про здобутки та недоліки в роботі.

 5.Про формування мережі груп на літньо-оздоровчий період  2024 року

6.Про затвердження плану роботи на літній оздоровчий період 2024року

7. Про навантаження педагогічних працівників, розстановку  педагогічних  кадрів на 2024 /20245н.р.

8. Обговорення планів розвитку закладу на наступний рік, необхідної технічної та матеріальної бази, ремонтні роботи,   модернізація приміщень

 

 

 

 

 31.08.

2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

грудень

2023  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 лютий

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

травень

 

2024

 

 

 

 

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

вихователі

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

Демиденк

о Є.А.

 

 

 

ПерцеваС

.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сіроха

Д.Ю.

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

Керівник

ЗДО

 

 

 

 

 

 

Сіроха

Д.Ю.

 

 

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

 

Педпраці

вники

керівник

ЗДО

педпрацівники

 

 

 

 

керівник

ЗДО

 

 

 

Демиденк

о Є.А

 

педпрацівники

 

 

керівник

ЗДО

 

керівник

ЗДО

 

 

 

педпрацівники

 

 

 

 

 

 

 

 

2.2.  ПІДВИЩЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ МАЙСТЕРНОСТІ

 

Форма

проведення

                          Зміст  заходів

термін

виконання

Відповідаль

ний

примітки

Семінар –

практикум

тренінг.

 

 

«Ми українці і нам є чим пишатись»

Мета: Формування соціально-

громадянської компетентності дітей шляхом зміцнення національної ідентичності, утвердження позицій громадянина своєї країни та виховання ціннісного ставлення до своєї родини як частини історії, традицій та культури свого народу;

Форма проведення: тренінг.

План семінару-практикуму:

Ø     Вступне слово;

Ø     Лекція про національну ідентичність, історію та культуру свого народу;

Ø     Групова робота: визначення та обговорення цінностей та традицій, що важливі для учасників;

Ø     Вправи та ігри, спрямовані на зміцнення національної ідентичності та формування громадянських позицій;

Ø     Обговорення результатів практичної роботи;

Підведення підсумків.

 

 Листопад

2023

 

 

 

керівник

ЗДО

педпрацівники

 

 

Семінар

практикум

 

«Особливості формування культури

українського мовлення як основи

формування національно-

патріотичних почуттів»

Теоретична частина:

- Аналіз стану сучасного мовленнєвого середовища та виявлення проблем, пов'язаних з використанням української мови.

Практична частина:

-Дискусії та взаємодія: учасники

обговорюють теми, пов'язані з використанням української мови, та взаємодіють між собою з метою вдосконалення своєї мови та вивчення нових аспектів її використання.

Заключна частина:

Рефлексія: учасники аналізують свої досягнення та визначають дії, які допоможуть їм покращити свій рівень володіння українською мовою

Квітень

2023

 

вихователі

 

 

2.3. Консультація для вихователів

 Форма

проведення

Зміст  заходів

термін

виконання

Відповідал

ьний

примітки

 

консультація

Створення відеоконтент у для організації дистанційног о навчання

Вересень

2023

https://www.youtube.com/watch

?v=JzHtD1TXyMM

 

консультація

 

Робота з батьками як партнерами в освітньому процесі.

  

 листопад

2023

Демиденко

Є.А.

 

консультація

Використання пісень, танців та

інших народних традицій для

національно-патріотичного

виховання в дошкільному закладі.

 січень

2024

 

 

 Сіроха

Д.Ю.

 

 Круглий стіл

 «Створення атмосфери патріотизму

та національної гордості в середині   

закладу дошкільної освіти».

 лютий

2024

Перцева

С.М.

 

5

консультація-

тренінг

Як допомогти собі та  дитині у стресовій ситуації.

 квітень

2024

Демиденко

Є.А.

 

2.4.     УДОСКОНАЛЕННЯ ПРОФЕСІЙНОЇ  компетентності працівників

 Форма проведення

Зміст  заходів

термін

виконання

Відповідаль

ний

примітки

Практикум з

елементами

тренінгу;  

  «Псхологічний супровід та підтримка учасників освітнього процесу в умовах воєнного та післявоєнного стану.»

жовтень

2023

Практичн

ий

психолог

 

 Засідання

круглого

столу

 1. Наступність в роботі ЗДО та НУШ.

Лютий

2024

Керівник

ЗДО

 

Практикум для педагогів

Практикум для педагогів із застосування використанні сучасних медіатехнологій

Квітень

2024

Перцева С.М.

 

      2.5. Колективні перегляди 2023-2024 н. р.

 Форма проведення

Зміст  заходів

 

термін

виконання

Відповідальний

примітки

Інтегроване заняття

«Експрес-шоу: в мандрівку вирушай – свою країну і традиції знай».

 

 листопад

2023

Перцева С.М.

 

Інтегроване заняття

Інтегроване заняття до Дня Збройних Сил України (виготовлення оберегів захисникам).

 

грудень 2023

 Демиденко Є.А..

 

 Комплексне заняття

  Заняття до Міжнародного дня рідної мови

 

лютий 2024

Сіроха Д.Ю.

 

 

 

                 3. РОЗДІЛ .   ДІЯЛЬНІСТЬ  МЕТОДИЧНОГО КАБІНЕТУ

                  3.1.САМООСВІТА

 

№ з/п

Зміст заходів

Термін

виконання

Відповідальний

примітки

 

1

Визначити зміст самоосвіти кожному педагогу самостійно, відповідно до його професійних потреб, інтересів, планів. Забезпечити організаційний і методичний супровід самоосвіти педагогів.

Вересень

2023

 

керівник ЗДО

вихователі

 

2

Підвищувати теоретичний рівень та фахову майстерність педагогів різноманітними формами методичної роботи

протягом року

керівник ЗДО

вихователі

 

3

Систематично опрацьовувати нову методичну та періодичну літературу з метою використання нових ідей, інноваційних технологій виховання та навчання, педагогічної спадщини у практичній діяльності.

Протягом року

керівник ЗДО

пед.працівники

 

4

Поглиблено працювати та накопичувати, систематизувати теоретичний та практичний матеріал з обраної науково-методичної роботи.

Протягом року

 

керівник ЗДО

пед.працівники

 

5

Формат «Точка зору. «Я і мої  невдачі та успіхи –зустріч в «Педагогічному ательє» (за результатами самоаналізу)

Січень

2024

керівник ЗДО

пед.працівники

 

6

Приймати участь у роботі методичних об’єднань  громади

протягом року

керівник ЗДО

вихователі

 

7.

Вивчати передовий педагогічний досвід дитячих садків країни, області, міста, впроваджувати його в свою роботу

протягом року

керівник ЗДО

 

вихователі

 

8

Звіт педагогів про результативність самоосвіти та дієвість індивідуальних планів професійного розвитку

Травень

2024

керівник ЗДО

пед.працівники

 

 3.2.  КУРСОВА ПЕРЕПІДГОТОВКА ТА

 АТЕСТАЦІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ

з/п

Зміст заходів

 

термін

виконання

Відповідальний

примітки

1

Познайомити з Типовим положенням про атестацію педпрацівників, що атестуються у 2023-2024 н.р.  

вересень

2023

 

 

керівник ЗДО

 

 

2

«Портфоліо педагогів, що атестуються, як засіб самовдосконалення».

Грудень 2023

керівник ЗДО

 

3

З метою підвищення

якості проведення атестації, розпочати вивчення системи роботи педагогів, що атестуються.

 

Грудень 2023

керівник ЗДО

пед.працівники

 

4

Аналіз та оцінка, самооцінка творчих  доробок вихователів, що атестуються. Опрацювати картки самоаналізу вихователів.

Січень 2024

керівник ЗДО

пед.працівники

 

5

Співбесіди з педагогами, що атестуються,написання характеристики.

Лютий

2024

керівник ЗДО

пед.працівники

 

6

Оформити результати атестації педагогічних працівників  ЗДО.

квітень

2024

керівник ЗДО

 

7

Уточнення перспективних списків педагогів для курсової перепідготовки та атестації на 2024-2027 н.р.

Травень

2024

керівник ЗДО

пед.працівники

 

              3.3.  Методичні заходи  

       Назва заходів

Термін 

проведення

Відповідальний

примітки

 

1

Продовжити створювати банк інноваційних освітніх та педагогічних технологій, технологій  організації освітнього простору  згідно вимог внутрішньої системи оцінювання освітнього процесу.

 Протягом року

  керівник ЗДО

вихователі

 

2

  Забезпечити :

директивними та інструктивно – методичними документами ;

методичною, науковою, довідковою літературою;

чинними освітніми програмами  :

Комплексна програма:

-«Дитина», освітня програма для дітей від 2 до 7 років  (наук. кер. проекту – Огнев`юк В. О., авт. колектив – Бєлєнька Г. В., Богініч О. Л., Богданець-Білоскаленко Н. І. та ін.) – нова редакція 2021 року;

Парціальні програми:

-«Україна – моя Батьківщина», програма національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку (авт. – Кичата І. І., Каплуновська О. М., Палець Ю.М.; за наукового редагування Рейпольської О. Д.);

-       М.Єфименко “Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей”

  Протягом року

 

керівник ЗДО

 

3

Скласти план заходів до атестації педагогічних працівників та план-графік атестації педагогів; довести до відома

До  10.10.

2023

керівник ЗДО

 

 

4

Забезпечувати оновлення та поповнення інформації на сайті ЗДО  та сторінці facebook,вайбер

постійно

керівник ЗДО

виховат.

 

5

Активно використовувати в адміністративній діяльності та виховному процесі ресурси мережі Інтернет.

протягом року

керівник ЗДО

виховат.

 

6

Оформити пам’ятки, щодо дій під час  надзвичайних ситуацій та алгоритм дій під час повітряної тривоги,мінної безпеки.

 Жовтень

2023

вихователі

 практичний психолог

 

7

Методичні посиденьки «Технології національно-патріотичного виховання в дошкільному віці».

 

06.10.

2023

 

керівник ЗДО

виховат.

 

8

Доповнити інформаційну папку з розділу «Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану».

 листопад

2023

  вихователі

 практичний психолог

 

9

Підготовка презентації та матеріалів для самостійної роботи  

 «Складові професійної компетентності педагога-дошкільника у вимірі запитів 21 століття»

Листопад

.2023

Перцева С.М.

Демиденко Є.А.

 

10

Надавати методичну допомогу педагогічним працівникам щодо підвищення  професійної, підготовки та проведення освітнього процесу з дітьми, роботи з батьками вихованців.

протягом місяця

керівник ЗДО

 

11

Поповнити «Методичні рекомендації» щодо охорони життя і здоров’я дітей з розділів:

 дитина і довкілля;

 дитина і стихійні природні явища;

дитина і криміногенні ситуації;

дитина і боулінг./ Виготовлення буклетів

  протягом   року

вихователі

 практичний психолог

 

12

Створення та використання методичних матеріалів для формування культури українського мовлення у дітей.

протягом року

вихователі

практичний психолог

 

13

Працювати над поширенням серед батьків психолого-педагогічних знань.

протягом року

вихователі

практичний психолог

 

14

 Вивчення роботи вихователів, що атестуються

Грудень 2023

керівник ЗДО

 

15

Поповнити кабінет фондовою науковою, довідковою, спеціальною літературою, матеріалами з вітчизняного та зарубіжного досвіду роботи, розробками з досвіду роботи педагогів  ЗДО  .

Створення банку цифрових ресурсів

протягом року

керівник ЗДО

 

вихователі

 

16

Розробка заходів та рекомендацій для вихователів до «Тижня рідної мови»

 Лютий

2024

 керівник ЗДО

вихователі

 

17

Здійснювати постійний контроль за ефективним використанням наявної комп’ютерної техніки та мережі Інтернет.

протягом року

керівник ЗДО

 

18

Діагностика потреб і можливостей закладу щодо патріотичного виховання.

 

протягом  березня 2024

керівник ЗДО

 

19

Педагогічна година : підготовка до Тижня знань з безпеки життєдіяльності  вихованців

Квітень

2024

вихователі

практичний псих .

 

20

Удосконалити циклограми, схеми внутрішньої системи   перевірки та оцінювання якості освітнього процесу в ЗДО  до нового навчального року

Травень 2024

керівник ЗДО

вихователі

психолог

 

21

Розмістити на сайті садочка інформацію про підсумки  внутрішньої системи оцінювання освітнього процесу за 2023-2024 н.р

Травень 2024

керівник ЗДО

 

22

  Створення інформаційно-методичних матеріалів для вихователів та батьків щодо патріотичного виховання, таких як буклети, пам'ятки, методичні рекомендації.

До 27.05

2024

вихователі

психолог 

 

23

Моніторинг (кінець року).

протягом  травня

2024

керівник ЗДО

 

24

Робота над проектом річного плану на 2024/2025 навчальний рік.

 

 

до 31.05.24

керівник ЗДО

педпрацівники

 

25

Систематизувати матеріал з проведення цільових прогулянок з дітьми в літній період.

 

протягом місяця

Педпрацівники

психолог 

 

 РОЗДІЛ  4. Організаційно-педагогічна діяльністі

            4.1.Організаційно –педагогічна робота.

 Форма проведення

Зміст  заходів

Термін виконання

Відпо-відальний

Примітки щодо виконання

Флеш-моб

З метою мотиваційної готовності  вихованців до навчання в школі організувати участь вихованців ЗДО   в  флеш-моби  на честь свята «1 вересня – День знань»

1 вересня

Муз.керівник

вихователі

 

 

Створення бази даних дітей неохоплених дошкільною освітою.

 

до 08.09

2023

педагоги

 

 

Створення бази даних  вихованців пільгового контингенту ЗДО.

протягом року

Керівник,

вихователі  

 

анкетування

Провести анкетування для визначення потреб та вимог батьків до дошкільної освіти і задоволенні їхніх потреб у додаткових освітніх послугах.

 Вересень

2023

Керівник,

вихователі    

 

тематичн.тиждень

Провести тиждень правил вуличного руху.

 

3 тиждень

вересня

вихователі

 

телефон довіри

Продовжувати роботу індивідуально – мобільної педагогічної допомоги.

«Телефон довіри»

  постійно

 

  керівник ЗДО

 

 

 

Відзначення міжнародного Дня миру (проведення тематичних занять, бесід, присвячених миру).       

21.09.

2023

вихователі

 

виставка

Виставка малюнків «Я люблю свою країну».

 

15.09.

2023

вихователі

 

консультація

Консультації он-лайн на сайті закладу,в групаї  фасебук, вайбер відповіді на запитання (за потребою батьків).

 

 

постійно

 

адміністрація

 

 

Сприяння взаємодії між педагогічним колективом та батьками вихованців з метою покращення якості навчання та виховання дітей онлайн-форматі.

постійно

адміністрація

 

 

Організація виховної роботи з батьками вихованців,   щодо патріотичного виховання.

 вересень

2023

вихователі

 

консультація

Консультація : «День без іграшок».

 

20.10.2023

вихователі

 

свята

Проведення осінніх свят та розваг.

  жовтнь

листопад 2023

муз. керівник

 

 

Забезпечити постійну інформованість батьків про роботу закладу на час дії правового режиму воєнного стану.

постійно

 Керівник педпрацівники

 

виставка

Виставка малюнків «Красу дарує нам осіння днина – жовтеньке листячко й червону горобину».

 Жовтень 2023

вихователі

 

розвага

«Козацькі забави»: розваги на честь Дня українського козацтва.

13.10.

2023

муз.керівни

вихователі

 

взаємовідвідування

 Взаємовідвідування уроків і занять вихователями ЗДО і учителями.

 

листопад -квітень

Керівник, педпрацівники

 

інформація

Постійно інформувати батьків про законодавчі акти з питань охорони дитинства та материнства і їх соціального захисту.

 

протягом року

 

 керівник

 

Тематичний тиждень

Тиждень дитинства.

День 1. Ми - маленькі громадяни рідної України.

День 2. Наші права та обов’язки.

День 3. Сім’я. Найближчі родичі.

День 4. Ми маємо право…

День 5. Веселімося, бо в нас свято кожен час.

06.11-10.11

2023

Керівник педпрацівники

 

підвищення кваліфікації

Регулярне підвищення кваліфікації вихователів та педагогічного колективу з питань патріотичного виховання, участь у семінарах, тренінгах, конференціях.

протягом н.року

Керівник педпрацівники

 

виставка

 Виставка малюнків «Зима - чарівниця».

до 15.12.23

вихователі

 

Флеш-моб

Флеш-моб:«Солодкий сон в очікуванні Миколая».

 

19.12.2023

музичний керівник

вихователі

 

 

Підготовка та проведення Новорічних свят.

протягом  грудня 2023

музичний керівник,

вихователі

 

 

Залучити батьків до участі в підготовці та проведенні новорічних свят.

протягом  грудня 2023

музичний керівник,

вихователі

 

виставка

Виставка  поробок  «Різдвяні  фантазії».

 

до 05. 01.24

вихователі

 

 

З метою підвищення рівня мотиваційної готовності дітей до навчання у школі систематично використовувати в роботі бесіди та читання творів про школу.

протягом року

вихователі

 

розвага

Розвага «Святкування Коляди –  українські традиція".

12.01.2024

муз. керівник

 

круглий стіл

Спільне засідання «круглого столу» з питання формування готовності дітей старшого дошкільного віку за програмою «Дитина».

 Січень 2024

керівник

вихователі  

 

Тематичні заходи

Заходи до Дня Соборності України:

Øпроведення тематичних занять, присвячених історії та культурі України;

Øрозповіді про видатних діячів України, які боролися за її незалежність та об'єднання;

Øконкурси, ігри та розваги, пов'язані з українською традицією;

Øдекламування віршів та співи українських пісень;

Øрозмальовка національних символів та прапора України.

 

 

22.01.2024

 

 

 

вихователі

 

 

Заходи до Дня затвердження Державного прапора України:

Øпроведення занять, присвячених історії та символіці України;

Øрозповіді про значення національного прапора України та його історію;

Øвиготовлення національних символів та прапора України з паперу, тканини, пластиліну тощо

Ø розмальовка національних символів та прапора України.

 

 

 Січень

2024

 

 

 

вихователі

 

заняття

Разом з батьками взяти участьу Міжнародному занятті доброти Благодійного фонду  «Щаслива лапа»

лютий 2024

вихователі

 

конференція

Спільна конференція вихователів, батьків  вихованців старшого дошкільного віку,   на тему: «Забезпечення наступності між дошкільним закладом та початковою школою».

 лютий

2024

 

 керівник,

вихователі

 

розвага

Розвага до Дня Стрітення Господнього.

15.02.2024

музичний керівник

 

 

Міжнародний день рідної мови.

21.02.

2024

вихователі

 

Віртуальні

екскурсії

Заходи до Дня єднання: віртуальна екскурсія: провести віртуальну екскурсію до національних музеїв або пам'яток, пов'язаних з історією України.

16.02.

2024

 

вихователі

 

виставка

Виставка: «Весна красна вже прийшла» (дитячі роботи).

 

 Березень

2024

вихователі

 

ранки

Провести святкові весняні ранки.

 

до 08.03.

2024

муз. керівник

вихователі

 

 

Заходи до Дня Державного Гімну України:

ØРозповідь про історію гімну України та його значення для нації;

ØПрослуховування гімну та спільне співання;

ØПоказ відео-ролика про символіку держави та її значення для України.

 

10.03.2024

 

 

муз. керівник

вихователі

 

 

Залучати батьків до взаємодопомоги у благоустрої дошкільного закладу.

протягом року

батьківський комітет

 

розвага

Спортивна розвага до Дня сміху «Сміхові забавки зі спортивним настроєм».

 

01.04.2024

вихователі

 

 

 

Консультації за запитом батьків.

протягом  року

вихователі

 

 

Провести Тиждень безпеки.

 Квітень 2024

 

вихователі

 

розвага

Розвага «Великоднє диво у нашому садочку».

 

 травень

2024

музичний керівник

 

 

Парад вишиванок до Дня Вишиванки

16.05.2024

вихователі, муз.керівник

 

фотовиставка

Фотовиставка випускників ЗДО «Наші випускники: радість та гордість».

до 24.05.

2024

вихователі

 

анкетування

Провести анкетування для батьків «Як ви оцінюєте роботу   ЗДО

 

травень

2024

   керівник ЗДО

 

вихователі

 

 

свято

Провести  випускне свято  

 

 травень 2024

муз.керівник

 

 

4.2. ВИВЧЕННЯ СТАНУ ОРГАНІЗАЦІЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТ  ДІТЕЙ

 Форма проведення

Зміст  заходу

  термін

виконання

 відповідальний

примітки

Попереджуваль-ний контроль(до відома)

 З метою надання допомоги, запобігання помилок систематично здійснювати контроль за:

- рівнем готовності педагогів до проведення освітньої діяльності на відповідність програмі «Дитина» та завданням дитсадка;

 

 жовтень

 



 

керівник ЗДО

 

поперед

жувальний

Групова документація

протягом року

  керівник ЗДО

 

попереджувальний

виконаня освітньої програми  «Дитина»

протягом року

  керівник ЗДО

 

Тематична перевірка(підлягають всі педагоги)

Стан рівня взаємодії педагога з дітьми як показника його професійної компетентності (умови,середовище використання інноваційних технологій, компетентністний підхід до розвитку кожної дитини).

 грудень

2023

 

  керівник ЗДО

 

Епізодично

в усіх групах

(до відома

.Співпадання можливостей педагога із запитами дітей-активізація дитини до самостійного вибору рішень.

Протягом  березня

2024

 

  керівник ЗДО

 

Вибірково

Стан    роботи з охорони життя і здоров’я дітей.  

Протягом  квітня

2024

керівник ЗДО

 

 

Комплексна 

Рівень сформованості дошкільної зрілості (готовність старших дошкільників до навчання в школі: визначити рівень готовності випускників ЗДО до шкільного життя)

   травень 2024

 

 

 

керівник ЗДО

 

Епізодично,

Інформація

 Міра особистої свободи дитини та прагнення до самозбереженн – «Як захистити дитину від булінгу»

 травень

2024

 керівник ЗДО

 

 

  Інформація 

Оцінювання рівня у дітей дошкільного віку навичок самозбереження та безпеки поведінки в різних життєвих ситуаціях ,протидії боулінгу.

 

Протягом

Грудня 2023 та

І –ІІІ -го тижнів травня 2024

Вихователі

 

 

     4.3. Охорона життя та здоров’я дітей

 

 Форма проведення

 

Зміст    заходів

 термін

виконання

 відповідальний

примітки

 

інструктаж

З метою зміцнення та збереження здоров’я кожного вихованця систематично проводити інструктажі з охорони праці з працівниками закладу та вихованцями.

згідно графіка

 

  

 

 керівник ЗДО

 

перевірка

 Проаналізувати наявність   посадових інструкцій у коллектива.

 протягом року

керівник ЗДО

 

 

пам’ятки

Оформити пам’ятки, щодо дій під час  надзвичайних ситуацій,мінної безпеки   та воєнного стану

протягом року

 

практичний психолог

 

бесіди

Надавати методичну допомогу з пропаганди правил пожежної безпеки та ТБ серед дітей з урахуванням вимог военного стану .

 

1 раз на квартал

 

вихователі

 

 

заходи

Розробити та організувати заходи, спрямовані на дотримування дітьми правил дорожнього руху,мінної безпеки  , поводження з незнайомими предметами.

протягом року

 

практичний психолог виховател

 

 

  4.4.   План роботи з батьками   .

Форма проведення

Зміст заходів

Термін

виконання

Відповідаль-ний

Примітки

Маркетингові дослідження, створення презентативного іміджу ЗДО

опитуваня

Опитування батьків та вивчення їх потреб та очікувань щодо навчально-виховного процесу в ЗДО.

протягом року

вихователі

 

 

 

Розробка презентативних матеріалів, таких як листівки, буклети, відео-презентації, які допоможуть батькам краще ознайомитись з ЗДО та його можливостями.

 

протягом року

Практичний психол вихователі

 

Тематичні заходи

Організація   тематичних заходів та інших заходів, на яких батьки зможуть більш детально ознайомитись з ЗДО та його роботою.

 

протягомроку

керівник ЗДО вихователі

 

Використання соціальних мереж.

Підтримка позитивного іміджу ЗДО в громадськості, включаючи залучення   соціальних мереж для популяризації ЗДО та його досягнень.

 

постійно

керівник ЗДО практичний психологвихователі

 

взаємодія

Встановлення тісних контактів з батьками та їх залучення до співпраці з ЗДО, включаючи організацію батьківських комітетів та волонтерських заходів.

протягом року

керівник ЗДО  

педпрацівники

 

 

   Планування роботи з родинами вихованців

 анкету анкет.

опитування

Вивчення потреб та очікувань батьків щодо співпраці з ЗДО.

Вересень

2023

вихователі  

 

 

 збори.

Організація батьківських зборів та індивідуальних зустрічей для обговорення питань виховання дітей та планування співпраці.

Вересень

2023

керівник ЗДО педпрацівники

 

 

 збори

Загальні батьківські збори:

Пріоритетні напрямки роботи закладу в новому навчальному році

 1 «Поєднання зусиль ЗДО і сім'ї у формуванні особистості дитини».                         

 2. Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану.                                   

3. Вибори  батьківського комітету.

4.Затвердження плану роботи батьківського комітету.  

5. Дистанційна освіта.  

 

 

 

вересень

2023

 

 

 

керівник ЗДО

педпрацівники

    

 

збори

 «Наші діти стали старшими на рік».                           

  1. Звіт керівника. Аналіз підсумків освітньо-виховного процесу.

2. Підведення підсумків навчального року.

3. Інформація про стан безпеки в ЗДО:   про  заходи, які були прийняті для забезпечення їх безпеки.

4. Планування заходів на літо: рекомендації батькам щодо того, як організувати дозвілля дітей на літніх канікулах та ідеї для спільних заходів.

 

Травень

2024

керівник ЗДО практичний психолог

вихователі

 

Мережі інтернет

З метою надання інформаційно-освітніх та психолого-педагогічних послуг, продовжувати використовувати соціальну мережу facebook та групи Viber.

протягом року

керівник ЗДО педпрацівники

 

 

взаємодія

Залучення батьків до виконання різних завдань у ЗДО, наприклад, проведення заходів, допомога в організації та проведенні заходів.

 

протягом року

 керівник ЗДО

педпрацівники

 

консультації

 

Організація індивідуальних консультацій із фахівцями з метою підтримки дітей та їхніх батьків у кризовому стані у період військовий дій.

 

протягом року

  керівник ЗДО

педпрацівники

 

 

 моніторинг

Відстеження та оцінка рівня задоволення батьків якістю навчально-виховного процесу та рівня співпраці з ЗДО, наприклад, проведення опитувань та аналіз отриманих результатів.

протягом року

керівник ЗДО

педпрацівники

 

 

зворотній звязок

Розвиток системи зворотного зв'язку між ЗДО та родинами вихованців, включаючи надання звітності про роботу та результати виховання дітей у ЗДО.

протягом року

керівник ЗДО

педпрацівники 

 

Оформлення стендів

Інформаційні стенди:

«Моя батьківщина – Україна!».

«Як допомогти дітям впоратися з тривожністю під час воєнних дій».

«Як діяти при виявлені підозрілого предмета».

вересень

грудень

лютий

керівник ЗДО

педпрацівники

 

Психолого-педагогічний супровід

 

Психолого-педагогічний супровід дітей та їхніх батьків в умовах війни.

Інформувати батьків щодо допомоги дітям у подоланні негативних наслідків травмуючих подій та адаптації до нових обставин їхнього життя.

 

на час дії воєнного стану

 

практичний психолог

 

 

 Спільна творчість  вихованців, батьків і педагогів

 

 .

взаємодія

 

Створення умов для співпраці батьків, дітей та педагогів у процесі творчої діяльності, зокрема, організація спільних творчих занять, виставок, конкурсів тощо.

протягом року

 

 

  

керівник ЗДО

педпрацівники

 

 

 

 

 

використання іноваційних методів

Розвиток креативних та інноваційних методів творчої діяльності, що сприятимуть розвитку творчого потенціалу дітей, батьків та педагогів.

постійно

керівник ЗДО

педпрацівники

 

взаємодія

Забезпечення можливості взаємодії батьків з педагогами та дітьми, що забезпечить діалог між усіма учасниками навчально-виховного процесу.

протягом року

 

 

керівник ЗДО

педпрацівники

 

 

 

Зворотний звязок

Розвиток системи зворотного зв'язку між ЗДО та батьками, що стимулює співпрацю в творчій діяльності та підвищує рівень задоволеності батьків якістю навчально-виховного процесу та співпраці з ЗДО.

постійно

 

 

 

 

керівник ЗДО

педпрацівники

 

 

 

 

 

     4.5.              Консультації педагогів закладу для батьків 

 

 Форма проведення

Зміст  заходів

Термін виконання

Відпові-

дальний

 

Примітки

 

 консультація

Формування передумов успішної адаптації  вихованців дошкільного віку до навчання у школі

вересень

2023

 Перцева С.М

 

тренінг

  Правила поведінки для дітей під час повітряної тривоги

жовтень

ДемиденкоЄ.А.

 

тренінг

 Поведінка батьків у час воєнної небезпеки.Дихальні вправи для дітей

листопад

 Перцева С.М.

 

консультація

 Батькам про права дитини

 

грудень

 Бондарєва Т.М.

 

консультація

 Сім’я – найдорожчі люди для дитини

січень

 Перцева С.М.

 

консультація

    Система дидактичних ігор із  патріотично-національного виховання розвитку  вихованців

лютий

 Перцева С.М.

 

консультація

 Всі діти талановиті від народження

березень

Демиденко Є.А.

 

консультація

 Дефіцит батьківської любові

квітень

 Бондарєва Т.М.

 

консультація

 Підготовка до успішного старту майбутнього першокласника

травень

 Перцева С.М.

 

 

4.6. П Л А Н   роботи батьківського комітету   на 2023/2024 н. р.

 

 Форма проведення

Зміст заходів

Термін виконання

Відповідаль-ні

Примітка

 

 засідання

1.Положення про БК ЗДО. Мета, завдання діяльності комітету.

2. Обирання голови БК. Розподіл обов’язків між членами батьківської ради закладу.

3. Розгляд проекту плану роботи батьківського комітету.

4. Обговорення плану зміцнення та розвитку матеріально-технічної бази закладу.

 

 

жовтень

2023

 

батьківський комітет

 

 

 засідання

1. Організацію роботи з дітьми пільгових категорій.

2. Участь батьків у підготовці та організації новорічних ранків. Різдвяних свят.

 

грудень

2023

батьківський комітет

керівник ЗДО

 

 

 засідання

 1. Участь б/к у щорічному звіті керівника.

2. Робота щодо оздоровлення вихованців.

3. Про  благоустрій території закладу  та розробки плану  проведення ремонтних робіт влітку.

4. Підготовка до проведення загальних зборів.

 

травень

2024

батьківський комітет

завгосп

керівник ЗДО

 

 

 

 

         

                    РОЗДІЛ   5

        АДМІНІСТРАТИВНО – ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ.

 Форма проведення

 Зміст  заходів

Термін        

виконання

відповідальний

примітки

інструктаж

Інструктаж з техніки безпеки та охорони життя і здоров’я дітей

 протягом

року

керівник ЗДО

 

нарада

Нарада при  керівнику ЗДО

щомісяця

керівник ЗДО

 

Комплектування груп

Комплектація вікових груп дітьми, педагогічними кадрами та обслуговуючим

персоналом.

до 01.09.

2023

керівник ЗДО

 

 

Тарифікація педагогічних працівників.

вересень

2023

керівник ЗДО

 

 контроль

Здійснення систематичного контролю за:

-проходження медичних оглядів працівниками;

-дотриманням правил внутрішнього розпорядку;

-естетикою та порядком на території  ЗДО

-за економією електроенергії та інших ресурсів

 протягом року

  керівник ЗДО

завгосп, вихователі

 

 перевірка

Підготовка  ЗДО до осінньо-зимового періоду

вересень

2023

керівник ЗДО,

завгосп

 

забезпечення

Забезпечити  тех. працівників інвентарем для роботи, перевірити його стан.

Жовтень

2023

керівник ЗДО

завгосп

 

 

Провести обрізання дерев, кущів, сухостою;

жовтень

2023

керівник ЗДО

завгосп

 

перевірка

Перевірка дотримання робітниками

інструкцій з охорони праці та інструкцій під час дії воєнного стану.

 жовтень

2023

квітень

2024

завгосп

 

прибирання

Організувати вивіз листя

листопад

2023

завгосп

 

 

  Забезпечити  ЗДО пісочно-сольовою сумішшю для посипання доріжок під час ожеледиці.

 листопад

2023

завгосп

 

заняття

Проводити з працівниками закладу теоретичні та практичні заняття з ЦЗ та дії працівників за сигналом повітряної тривоги.

 

1р. в кв.

 

завгосп

 

перевірка

Перевірити стан електрообладнання на харчоблоці, замінити лампи освітлення;

грудень 2023

завгосп

 

інвентарізація

  Здійснювати своєчасне списання твердого та м’якого інвентарю, іграшок та матеріалів.

грудень 2023

завгосп

 

перевірка

Контроль за виконанням правил пожежної безпеки під час новорічних свят.

з 11.12 по 28.12.2023

завгосп

 

Складання звіту

Оформлення річного статистичного звіту за формою    85-К.

до 12.01.

2024

керівник ЗДО

 

 

 

Організувати прибирання території закладу

березень

2024

завгосп

 

 

 Обрізати дерева та кущі від сухостою

березень

2024

завгосп

 

 

Придбати будівельні матеріали для проведення ремонтних робіт

березень

2024

завгосп 

 

ремонт

Провести частковий ремонт ігрових  майданчиків

квітень

2024

завгосп

 

прибирання

Упорядкувати газони, квітники

квітень

2024

завгосп

 

перевірка

Провести аналіз матеріально – технічної бази з цивільного захисту, охорони праці.

квітень

2024

завгосп

 

 

 Завезти пісок для пісочниць

травень

2024

 

завгосп

 

перевірка

Провести аналіз забезпечення м’яким інвентарем

травень

2024

керівник ЗДО

завгосп

 

прибирання

Організувати прибирання підвального приміщення – найпростішого укриття

 щомісяця

  завгосп

 

Складання плану

Скласти план проведення ремонтних робіт на літній період

травень

2024

керівник ЗДО

завгосп

 

 

Пофарбувати ігрові та фізкультурний майданчики

червень – серпень

2024

Завгосп

працівники ЗДО

 

 

Організація літніх оздоровчих  заходів в  ЗДО.

червень – серпень

2024

  керівник ЗДО

завгосп,                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

 

  5.2.Загальні  збори  колективу

 Форма проведення

 

Зміст  заходів

Термін виконання

Відпові-

дальний

Примітки

 

збори

 Правила внутрішнього  трудового розпорядку :

-         затвердження графіків роботи усіх служб ;

-         інформація про готовність до нового навчального року

-         звіт про стан проведення літньої оздоровчої роботи ;

-         звіт адміністрації про підготовку до зими.

 2. Презентація результатів анкетування батьків та працівників закладу щодо рівня задоволення роботою та пропозиції щодо покращення якості надання послуг.

Вересень

2023

керівник

ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

збори

1.Правила безпеки під час повітряної тривоги,  рекомендації ДСНС,     Вправи на зняття психом’язової напруги. .

2.Обговорення проблемних питань, які виникли у роботі закладу протягом останнього року, та пошук шляхів їх подолання

Січень

2024

керівник

ЗДО

практичний психолог

 

 

 збори

 1 . Підведення підсумків навчального року: звіт директора про досягнення та проблеми закладу.

2.  Обговорення роботи трудового колективу на майбутній рік, включаючи плани та завдання на наступний навчальний рік.

3. Обговорення важливих питань, що стосуються освітнього процесу та виховання дітей.

4. Висловлення пропозицій від трудового колективу щодо вдосконалення роботи закладу та забезпечення належної якості навчально-виховного процесу.

Травень

2024

 

керівник

ЗДО

 

 

 

 

6. Внутрішня система оцінювання якості освітньої діяльності

 

 

Форма проведення

Зміст  заходів

Вид контролю

Термін проведення

Відповідаль-

ний

примітки

довідка, наказ

 

Готовність до нового навчального року.

підсумковий

05.09-09.09

2023

 керівник ЗДО

 

картка аналізу

Робота щодо вивчення правил дорожнього руху та ОБЖ.

оператив-ний

2 тиждень

вересня

2023

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Організація ранкового прийому та підготовка до робочого дня.

оперативний

 щомісяця

керівник ЗДО

 

картка аналізу

 

Проведення ранкової гімнастики.

оперативний

 

щомісяця   

керівник ЗДО

 

картка

аналізу

Зміст та якість планування.

оперативний

 щомісяця

керівник ЗДО

 

картка

аналізу

Організація заняття з розділу програми «Мовлення дитини».

попереджу-

вальний

щомісяця

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Професійна майстерність вихователів, які атестуються.

оперативний

до березня

2024

керівник ЗДО

 

картка

аналізу

Організація та проведення заняття з фізичного розвитку.

оперативний

 листопад 2023

керівник ЗДО

 

довідка до педради

Аналіз реалізації формування основ національної свідомості  вихованців.

тематичний

 листопад

2023

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Організація та проведення святкових ранків.

оперативний

 

протягом року

керівник ЗДО

 

картка аналізу

 

Організація занять з художньо-продуктивної діяльності.

оперативний

 грудень

2023

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Готовність вихователів до організованої навчально-пізнавальної діяльності  вихованців.

вибірковий

 щоквартала

керівник ЗДО

картка аналізу

Аналіз проведення музичного заняття.

попереджувальний

 січень

2024

 

керівник ЗДО

 

довідка до пед. ради

 

 

Аналіз реалізації формування культури українського мовлення між учасниками освітнього процесу.

тематичний

 

 лютий 2024

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Аналіз логіко-математичної діяльності.

попереджу-вальний

  Березень

2024

керівник ЗДО

 

картка

аналізу

Організація та проведення ранкової гімнастики.

епізодичний

 

 березень

2024  

керівник ЗДО

 

довідка

 

 

Стан організації навчально-виховного процесу в старшій  групі.

фронтальний

 

 

 квітень 2024

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Проведення рухливих ігор.

вибірковий

протягом  року

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Аналіз пізнавальної активності  вихованців  на занятті.

оперативний

квітень 2024

керівник ЗДО

 

картка аналізу

Аналіз мовленнєвого розвитку  вихованців

оператив-ний

травень 2024

керівник ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                          ДОДАТОК №1

                                                                                               до плану роботи  КЗ «Олексіївський ЗДО»

                                                                                                                 на 2023/2024 навчальний рік

 

План заходів щодо охорони дитинства

на 2023-2024 н. р.

№ п/п

Зміст роботи

   Термін виконання

Відповідаль-ні

Примітка

 

1

Опрацювання  нормативно – правових документів, щодо забезпечують  до­тримання законодавства в галузі охорони дитинства та попередження насильства та боулінгу.

 

 

 вересень

2023

керівник ЗДО

 

 

2

Розміщення нормативно-правових документів, телефонів довіри на інформаційних стендах, веб – сайті ЗДО, в вайбер та фасебук группах  для ознайомлення батьківської громадськості.

 

 

вересень

2023

педпрацівники

 

3

Поновити банк даних  ді­тей пільгового контингенту ЗДО ,  створити   електронну базу даних дітей пільгових категорій,

вересень

2023

 керівник ЗДО

 

4

  Поповнювати банк да­них по мірі надход­жен­ня  інформації про зміну соціального стату­су дити­ни та появи нових дітей  пільгового контингенту    в складі ЗДО.

упродовж  року

 

 керівник ЗДО

вихователі

 

5

  Надавати інформацію про дітей пільгового кон­тингенту до відділу освіти.

 протягом року

 

 керівник ЗДО

 

6

Надавати психологічний супровід  всім  дітям пільгового контингенту та залучати  їх до різних видів психологічного супроводу

постійно

практичний психолог

 

 

7

Організація роботи з дітьми, які потребують особливої уваги, які опинилися в складних життєвих обставинах.

 

протягом року

практичний психолог

вихователі

 

 

8

Невідкладне інформування, у разі виявлення випадку булінгу, відповідних органів, визначених Законом України від 18.12.2018 №2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

 

 

у разі виявлення випадку

 

керівник ЗДО

вихователі

батьки

 

 

9

Забезпечення психологічної підтримки дітей, які пережили травми, стресові ситуації, та їх батьків або опікунів.

 

за потребою

 

 

практичний психолог

вихователі

 

 

10

В кожній групі доповнити   стенди з пам’ятками для батьків, папки «Правове виховання», нормативно – правові акти, консультації тощо та куточки з правової тематики.

 

 

 

І квартал

 

 

 

вихователі

 

 

11

Організувати проведення:

 тижня правового виховання;

 Лютий 2024

  

педпрацівники

 

 

12

Організація заходів з профілактики дитячої депресії та інших психічних розладів.

 

листопад

практичний психолог

 

 

13

Організувати роботу консультаційного пункту з використанням банку даних з правового застосування в ЗДО Закону України «Про охорону дитинства», Конвенції ООН про права дитини, законодавства України в галузі освіти із моделюванням ситуацій із правового виховання.

 

систематично

 

 

керівник ЗДО

вихователі

 

 14

Зробити інформаційний буклет: «Безпечний психологічний простір сім’ї!» (інформаційні куточки груп)

грудень 2023

Практичний психолог

 

 

15

Спостереження за психологічним мікрокліматом у дитячому колективі.

 

протягом року

 

вихователі

 

 

16

 

Формування навичок дружніх стосунків серед вихованців ЗДО, проведення бесід з дітьми щодо забезпечення попередження насильства та булінгу, обговорення проблемних ситуацій.

 

 

протягом року

 

 

Практичний психолог

педагогічні працівники

 

 

17

Створення морально безпечного освітнього середовища в ЗДО вільного від насильства та булінгу.

 

постійно

педагогічні працівники

 

 

18

Бесіди, загадки, читання віршів, розгляд та обговорення ілюстрацій, перегляд мультфільмів  про дружбу,  розучування  та розігрування мирилок, розвивальні та дидактичні ігри, міні-заняття, СХД.

 

протягом року

 

 

вихователі

 

 

19

Тематичні бесіди, заняття:

- «Уроки чемності для хлопчиків та дівчаток».

- «Десять «Не можна» (що ми повинні знати і виконувати).

- «Україна – моя держава»

- «Я закликаю до розмови» (позитивні вчинки).

- «Кожен має право на життя та ім’я».

- «Чим я особливий».

- «Я та моя небезпека»

- «Найбільше багатство – здоров’я».

- «Правова абетка».

 

Вересень

2023

жовтень

2023

Листопад 2023

грудень2023

січень

 2024

лютий

березень

квітень

2024

Травень 2024

 

 

 

 

 

 

 

вихователі

 

 

20

Організація дидактичних ігор з  національно-патріотичного  виховання.

протягом року

 

вихователі

 

 

21

Анкетування педагогів: «Булінг в дитячому середовищі».

жовтень, 2023

квітень 2024

Практичний психолог

вихователі

 

 

22

Проведення профілактичної роботи щодо запобіганню булінгу в ЗДО

 

постійно

практичний психолог

 

 

23

Висвітлення інформації:  «Булінг – міф чи реальність».

 

 Грудень 2023

практичний психоло

 

 

24

Інформація для батьків: «Вчимося спілкуватися з дитиною».

 

лютий

 квітень

2024

практичний психолог

вихователі

 

25

Розповсюдження інформації щодо профілактики булінгу: пам’ятки, листівки –  інформаційні повідомлення в Viber –Фасебук  групах, сайті ЗДО.

постійно

вихователі

практичний психолог

  

 

 

                                                                                                      Додаток №2

                                                                          до плану роботи  КЗ «Олексіївський              

                                                                                                            ЗДО»

                                                                                       на 2023/2024 навчальний рік

                                 План-циклограма з медичного обслуговування  

 

№ п/п

Зміст  заходів

Термін

Відповід.

Примітка

1

Забезпечити виконання чинного законодавства та розпорядчих документів щодо формування у дітей здорового способу життя, профілактики інфекційної захворюваності, збереження і зміцнення здоров’я дітей.

протягом року

 вихователі

 

2

Організація роботи з формування навичок здорового способу життя у дітей.

протягом року

вихователі

 

3

Створити навчально-організаційний простір:

 - скласти та затвердити розклад занять, режим дня;

 - провести розподіл обсягу фізичного навантаження на заняттях із фізкультури;

 - організувати   психологічний супровід навчально-виховного процесу.

 вересень

2023

керівник

ЗДО,

педпрацівники

 

4

Проводити антропометричні вимірювання

1раз на квартал

вихователі

 

5

Консультації для батьків  в онлайн режимі на тему: «Особливості протягом року режиму дитячого садка». 

протягом року

вихователі

 

6

Провести бесіду з дітьми на тему: «Їжте овочі, малята».

жовтень 2023

вихователі

 

7

Інформація в батьківський куточок,на сайт ЗДО : «Гострі кишкові захворювання та харчові отруєння».

березень 2024

вихователі

 

8

Контроль за строками проходження персоналом медичного огляду

2 рази на рік

керівник ЗДО

 

9

Проведення бесід з батьками з питань раціонального харчування дітей, профілактики різних видів захворювань, попередження дитячого травматизму та поглиблення санітарно-гігієнічних знань

 протягом року

вихователі

 

10

Оформлення куточку медично-просвітницької літератури для працівників та батьків  вихованців

 протягом року

вихователі

 

                 

 

 

                                                                             Додаток №3

                                                                              до плану роботи

                                                                                   КЗ «Олексіївський ЗДО»

                                                                                   на 2023/2024 навчальний рік

 

Заходи  з охорони праці,  та безпеки життєдіяльності

у КЗ «Олексіївський ЗДО» на 2023-2024 н.р

Заходи з пожежної безпеки

  термін

проведення

відповідальний

 примітки

1.

Проводити  інструктажі про дії на випадок виникнення пожежі та практично опрацювати

згідно  графіка

керівник ЗДО

 

 

2.

Переглянути відповідність вимогам пожежної безпеки, шляхи евакуації

постійно

завгосп

 

3.

Перевірити стан електромереж, з’єднання, відгалуження жил проводів  Здійснити вибірковий ремонт системи освітлення ЗДО.

постійно

завгосп

 

4.

Провести навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки з усіма працівниками

згідно графіка

 керівник ЗДО

 

5.

Не допускати експлуатацію проводів і кабелів з пошкодженою ізоляцією

постійно

завгосп

 

6.

Не допускати користування пошкодженими розетками, відгалуджувальними та з’єднувальними коробками, вимикачами та іншими електроприладами

постійно

завгосп

 

7.

Дотримуватися безумовного виконання протипожежних заходів пожежної безпеки           приписіДержпожнагляду

постійно

  керівник ЗДО

 

 

8

На видних місцях та біля телефонів вивісити таблички із зазначенням номерів телефонів термінового виклику

Вересень

2023

завгосп

 

9

Організовувати чергування осіб, відповідальних за стан протипожежної безпеки на об’єктах, у місцях з масовим перебуванням людей та під час проведення свят чи інших масових заходів

Постійно під час масових заходів

завгосп

 

10

Здійснювати періодичні огляди вогнегасників. У разі негативних результатів огляду, закінчення гарантійного терміну експлуатації, після застосування за призначенням направляти відповідні вогнегасники на ПТОВ

Протягом року

завгосп

 

          Заходи з надзвичайних ситуацій та ЦЗ

№ з/п

Заходи

    Термін

проведення

відповідальний

 примітки

1

Систематично здійснювати контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних, протипожежних норм і правил, техніки безпеки, вимог безпечної життєдіяльності дітей і працівників, інструкцій з цивільного захисту на час дії воєнного стану.

 

постійно

керівник ЗДО

 

2.

Перевірити основні поняття з НС. Дії персоналу за сигналу «Увага всім!»

протягом  року

керівник ЗДО

 

3.

Проведести інструктаж про права і обов’язки персоналу по ЦЗ, НС

1 раз на півріччя

керівник ЗДО

 

4.

Оформити пам’ятки, щодо дій під час  евакуації та укриття в умовах воєнного стану.

 

вересень

завгосп

 

 

5.

Перевірити організацію та проведення занять з ЦЗ

постійно

керівник ЗДО

 

6.

Провести навчальне заняття «Організація основних норм поведінки і дії персоналу під час радіаційних аварій. Санітарна обробка людей».

квітень

2024

керівник ЗДО 

завгосп

 

7.

Організувати та провести «Тиждень безпеки дитини» з питань безпеки життєдіяльності

 

 квітень

2024

керівник ЗДО 

завгосп

виховател

 

8.

Надати рекомендації по профілактиці пожеж та вибухів,мінної безпеки.

протягом  року

керівник ЗДО 

 

9.

Організувати конкурс малюнків з НС і ЦЗ.

 Жовтень 2023

квітень,

  2024

керівник ЗДО 

батьки

 

10

Проведення серед  батьків просвітницької роботи із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, пов’язаних з небезпечними інфекційними захворюваннями, масовими неінфекційними захворюваннями (отруєннями

Протягом року

вихователі

 

11

Участь у громадській акції «Запобігти. Врятувати. Допомогти».

Протягом року

вихователі

 

12

Перегляд циклу тематичних теле- та радіопередач, сюжетів соціальної реклами з основ безпеки життєдіяльності  .

Протягом року

вихователі

 

13

Проведення огляду-конкурсу з організації заходів цивільного захисту, наявності матеріальної бази,куточків безпеки.

Жовтень-листопад

2023

вихователі

 

14

Проведення тренінгу-маршруту «Моє місто – місто безпеки»

Травень-

2024

вихователі

 

      Заходи по охороні праці

         Заходи

   Термін

проведення

відповідальний

примітки

1

Проводити вступний інструктаж з питань охорони праці з новопризначенними працівниками

перед початком роботи

керівник ЗДО 

 

2

Проводити  первинний та повторний інструктаж з питань охорони праці з працівниками  ЗДО

постійно

2(4) рази на рік

керівник ЗДО 

завгосп

 

3

Проводити цільові та позапланові іструктажі  

продовж року

керівник ЗДО 

завгосп

 

4

Переглянути посадові та інструкції з охорони праці на робочому місці

листопад

2023

керівник ЗДО 

 

5

Своєчасно проводити перевірки спортивного, ігрового обладнання

1 раз на квартал

керівник ЗДО 

завгосп

 

 6

Провести  перевірку виконання положень розділу з охорони праці  у колективному договорі

січень

2024

керівник ЗДО  члени ПК

 

7

 

Провести навчання і перевірку знань з питань охорони праці з усіма працівниками

квітень

2024

керівник ЗДО 

 

8

Організація заходів з безпеки під час роботи з комп'ютерною технікою та Інтернетом, включаючи захист від шкідливого впливу вірусів та шкідливого контенту.

 

протягом

року

керівник ЗДО    вихователі

 

 

 

Поповнювати документи, що регламентують організацію роботи в  ЗДО щодо охорони праці, безпеки життєдіяльності під час воєнного стану.

 

постійно

керівник ЗДО 

 

9

Поповнювати бібліотечку методичної літератури щодо організації роботи з охорони праці (безпеки життєдіяльності) під час воєнного стану.

 

постійно

 

керівник ЗДО 

 

10

Організувати цикл тематичних занять із питань безпеки життєдіяльності в ЗДО для вихователів.

1 раз на квартал

педпрацівники

 

11

Консультація «Безпека життєдіяльності в закладі дошкільної освіти: нормативно – правові вимоги».

жовтень

2023

керівник ЗДО 

 

12

Інформувати населення, батьків  з питань безпеки життєдіяльності  під час воєнного стану (бат. куточки, сайт ЗДО, листівки).

1 раз на квартал

 

педпрацівники

 

13

Організувати роботу консультативного пункту для батьків із питань безпеки життєдіяльності «Здорова дитина – спокійна родина».

 

упродовж року

керівник ЗДО

педпрацівники

 

14

Поповнити фонд  ЗДО наочними посібниками, плакатами, схемами щодо навчання та інструктажу з виробничої санітарії, пожежної безпеки та дій під час повітряної тривоги.

 

протягом

року

керівник ЗДО

 

 

15

Провести круглий стіл для педагогів «Охорона життя та безпека життєдіяльності  вихованців»

 

Січень

2024

керівник ЗДО

 

 

16

Надавати консультативну допомогу з питань створення безпечних та нешкідливих умов проведення освітньо – виховного процесу.

 

 протягом року

 

керівник ЗДО

 

 

17

Тренінг «Сучасні підходи до організації роботи з формування навичок безпечної поведінки у  вихованців».

 

Березень

2024

керівник ЗДО

 

 

18

Перегляд навчальних презентацій,  з безпеки життєдіяльності.

протягом року

педпрацівники

 

19

Міні – лекторій «Це повинен знати кожен».

Квітень

2024

педпрацівники

 

20

Ярмарок нових ідей та аукціон посібників (презентація виготовленого ігрового приладдя та наочності з питань безпеки дитини).

 

травень

2024

педпрацівники

 

                               

                                                                                                          

 

                                                                                                                           Додаток №4

                                                                                      до плану роботи  КЗ «Олексіївський ЗДО»

                                                                                                            на 2023/2024 навчальний рік

 

                                                                  План

               заходів  з  охорони життя та безпеки життєдіяльності  вихованців,    

               проведення  «Тижня безпеки    у ЗДО» на 2023/2024 навчальний рік

 

Зміст

Термін

 Виконання

Відповідальні

 примітки

І.

1.1. Охорона  життя та здоров’я  вихованців

1

З метою охорони життя та здоров’я  вихованців:

- видати накази:

про організацію роботи по запобіганню дитячого травматизму в  ЗДО:

-в осінній період

-в зимовий період

- весняний період

-в літній період

серпень 2023

листопад 2023

лютий 2024

травень  2024

 

 

керівник ЗДО

 

 

 

 

 

 

2

Ознайомлювати учасників освітньо-виховного процесу з нормативними документами, в яких висвітлюються питання охорони життя і здоров’я  вихованців  в умовах воєнного стану.

 

протягом року

керівник ЗДО

 

 

3

Заняття з охорони безпеки життєдіяль­ності

щотижня

 

вихователь

 

4

Бесіди з дітьми щодо запобігання дитячого травматизму

щотижня

 

вихователь

 

5

Бесіди з батьками щодо запобігання дитячого травматизму,техніки самодопомоги в стресових ситуаціях.

щомісяця

 

вихователь

практичний психолог

 

1.2. Тиждень безпеки

1

Робота з працівниками.

квітень 2024

завгосп

 

 

2

Видати наказ „Про організацію та прове­дення „Тижня безпе­ки дітей”.

 квітень 2024

керівник ЗДО

 

 

3

Розробити план підго­товки до проведення „Тижня безпеки дити­ни”.

до11.04.

2024

керівник ЗДО

 

 

4

Провести консульта­цію для вихователів щодо проведення „Тиж­ня безпеки дітей”.

до11.04.

2024

 

керівник ЗДО

 

 

5

Скласти поденне пла­нування навчально-вихов­ної роботи „Тиж­ня безпеки жит­тє­діяльності” з дітьми.

до 11.04.2024

 

вихователі

 

 

 6

Підвести під­сум­ки ро­боти „Тижня без­пе­ки життєдіяльності ”. Оформити наказом.

29.04.

2024

керівник ЗДО

 

 

Робота з дітьми та батьками.

 

Понеділок: Правила дорожнього руху.

 

 

 

 

Заняття:

„Часом гра не доводить до добра”

Розмова вулиці з пішоходом (малювання транспорту)

Азбука дороги

Квітень 2024

 

вихователі

 

 

 

Консультація для батьків „Дитячий дорожньо-тран­спорт­ний травматизм. Умо­ви запобігання”.

Квітень 2024

вихователі

 

 

 

 

Вівторок: Запобігання пожежі.

 

 

 

 

 

Заняття:

Повчальна історія про те, як Кішка лишилася дома та як друзі їй допомогли.

Вчимося правилам пожежної безпеки.

Квітень 2024

 

вихователі

 

 

 

Консультація для батьків „Обережно – вогонь! Як навчити дітей бути обережними”.

Квітень 2024

 

вихователь

 

 

 

Середа:

Один вдома.

 

 

 

 

Заняття:

Нові пригоди трьох поросят

Один вдома. „У світі небезпечних предметів”. Розглядання ілюстрацій.

Квітень 2024

 

вихователь

 

 

Консультація для батьків „Дитина сама вдома. Небезпечність вашого малюка”.

Анкетування вашого малюка.

Квітень 2024

 

Вихователь

 

 

 

Четвер: Надзвичайні ситуації. Як себе поводити.

 

 

 

 

Заняття:

„Кішка та собака – наші друзі”

„Земля – наш дім” (ознайомлення з надзвичайними ситуаціями у природі”.

Квітень 2024

 

вихователі

 

 

 

 Тренінг  для батьків  «Техніка  самодопомоги  встресових ситуаціях» 

Квітень 2024

Практичний психолог

вихователі

 

 

 

П’ятниця: Виховуємо здо­рову дитину.

 

 

 

 

 

Заняття:

Познайомимося з хустинкою (культурно-гігієнічні навички)

Поради принцеси Златовласки або як доглядати за волоссям

Розвага „Королева Зубна щіточка”

Квітень 2024

 

вихователі

 

 

 

 Консультація для батьків „Здоров’я ва­шої дитини” (режим дня, культурно-гігіє­нічні навички, оздоровчо-загарто­вую­чі заходи, харчування, фізичний, пси­холо­гічний комфорт).

Квітень 2024

 

вихователі

 

 

ІІ.

Фізкультурно-оздоровча робота

 

1

- Розподілити дітей за медичними групами для проведення занять з фізкультури. Встановити обсяг навантаження.

вересень 2023

 

 

вихователі

 

 

2

- Проводити весь обсяг форм фізичного виховання:

постійно

вихователь

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  

                                                                                                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                              

                                                                                                        Додаток №5

                                                                                   до плану роботи  КЗ «Олексіївський ЗДО»

                                                                                               на 2023/2024 навчальний рік

 

                                                         План роботи

на літньо-оздоровчий період 2024р

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відповідальний

примітки

 

Методична робота

1

Провести педагогічні години:

система загартування дітей улітку

правильна організація режиму дня – запорука фізичного та психічного здоров’я дітей

створення умов для полегшення адаптації дітей, що поступають у дошкільний заклад

 

червень

2024

 

Серпень

2024

 

 

керівник ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

2

Провести консультації з педагогами на теми:

Організація оздоровлення дітей улітку

Попередження дорожньо-транспортного травматизму

Створення позитивного мікроклімату в групі

Червень

2024

 

Серпень

2024

 

керівник ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

3

Забезпечити умови для ігор з піском, водою та повітрям

Червень

2024

 вихователі

 

4

Надати методичну допомогу педагогам  підготовці розваг, конкурсів для дітей

двічі на місяць

 керівник ЗДО

 

 

5

Провести установче засідання педагогічної ради:

аналіз виконання рішень попереднього засідання педагогічної ради

підбиття підсумків оздоровлення дітей

затвердження плану роботи дошкільного закладу на 2023/2024 навчальний рік

Серпень

2024

 керівник ЗДО

 

 

 

 

 

                     Вивчення стану оздоровлення та організації життєдіяльності дітей улітку

 

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відпові-дальний

примітки

 

1

Провести огляд на тему: «Оснащення педагогічного процесу до літньої оздоровчої компанії»

 

Червень

2024

 

керівник ЗДО

 

 

 

2

Попереджувальний контроль з питань:

організація прогулянки

дотримання режиму дня

систематичність загартування

дотримання питного режиму

організація харчування

забезпечення рухової активності дітей протягом дня

червень

серпень

2024

 

 керівник ЗДО

 

 

 

3

Оперативний контроль

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

4

Оперативний контроль «Забезпечення оптимальної рухової активності дітей дошкільного віку протягом дня»

Червень

2024

 керівник ЗДО

 

 

 

5

  «Проведення Дня здоров’я»

1 раз на місяць

 вихователі

 

 

6

Вибірковий контроль «Зміст освітньої роботи у години ранкового прийому»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

7

Вибірковий контроль «Проведення ранкової гімнастики та фізкультури на свіжому повітрі»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

8

Вибірковий контроль «Проведення за гартувальних процедур»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

9

Вибірковий контроль «Дотримання санітарно-гігієнічних норм при зберіганні харчових продуктів та приготуванні їжі»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

10

Вибірковий контроль «Інформаційне наповнення куточків для батьків»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

11

Вибірковий контроль «Доцільність використання природних умов під час організації самостійної діяльності на прогулянках»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

12

Вибірковий контроль «Ведення документації педагогами»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

13

Вибірковий контроль «Дотримання правильного розпорядку дня, питного та повітряного режиму»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

14

Вибірковий контроль «Забезпечення оптимального рухового режиму впродовж дня»

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

 

 

          Організаційно-педагогічна робота

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відпові-дальний

примітки

1

Перевести роботу   закладу дошкільної освіти  на літній режим

 До 01.06.2024

 керівник ЗДО

 

2

Забезпечити:

максимальне перебування дітей на свіжому повітрі

проведення занять згідно з літнім розкладом

організацію питного режиму

Червень

2024

 вихователі

 

3

Провести заходи  в рамках   Міжнародного дня захисту дітей:

музичне дозвілля

конкурс малюнка на асфальті

«Світ очима дітей»

Червень

2024

  вихователі

 

4

Поповнити інформаційні куточки для батьків матеріалами з питань оздоровлення, загартування, харчування дітей та профілактики захворювань у літній період:

червень  серпень

2024

 вихователі

 

5

Організувати туристичні походи та екскурсії (різної спрямованості) для дітей старшого дошкільного віку за участі батьків

1 раз на місяць

2024

 вихователі

 

                               Робота методичного кабінету

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відпові-дальний

примітки

1

Упорядкувати картотеку матеріалів з організації літнього оздоровлення

Червень

2024

 

керівник ЗДО

 

 

2

Поновити добірку методичних рекомендацій щодо проведення таких оздоровчих заходів у літній період:

ходьба по траві, гальці, босоніж

купання в надувному басейні

«хвилинки-здоровинки»

масаж і самомасаж

сонячні та повітряні ванни

Червень

2024

 керівник ЗДО

вихователі

 

 

 

 

 

 

3

Поновити та систематизувати матеріали з рубрики: «На допомогу вихователям», «Працюємо влітку», «Поради лікаря»

Червень

2024

 керівник ЗДО

 

 

 

4

Оформити виставку методичної літератури, періодичних видань, дитячої літератури до літнього оздоровчого періоду

Червень

2024

 керівник ЗДО

вихователі

 

 

5

Поповнити  предметно-ігрове розвивальне середовище в групах

червень

серпень 2024

вихователі

 

6

Поповнити методичну базу матеріалами з досвіду роботи вихователів

Червень 2024

 керівник ЗДО

вихователі

 

 

7

Оформити тематичні стенди

Серпень 2024

 вихователі

 

                       Підвищення рівня фахової майстерності працівників

№ п/п

Зміст роботи

Термін виконання

Відпові-дальний

примітки

1

Провести заняття «Творчої майстерності для педагогів»:

 

Липень 2024

керівник ЗДО

вихователі

 

 

3

виготовлення зображень та іграшок із природного матеріалу

малювання піском

зображувальні можливості природних матеріалів

фізичні вправи з нетрадиційним обладнанням

умови створення комфортного простору

Червень

2024

 

 

Серпень

2024

 

 вихователі

 

 

 

4

Надати консультацію на тему: «Ігрова пісочна терапія»

Червень

2024

керівник ЗДО

 

 

 

 5

Провести огляд публікацій у фахових періодичних виданнях на новинок методичної літератури

1 раз на місяць

 керівник ЗДО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                   

                                                                                                                                                               Додаток №6

                                                                                            до плану роботи  КЗ «Олексіївський ЗДО»

                                                                                     на 2023/2024 навчальний рік

 

План-циклограма внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості освітнього процесу

 

з/п

Компоненти напряму оцінювання

Періодичність оцінювання

Відповідальний за оцінювання

Методи збору інформації

Форми узагальнення інформації

Рівень оцінювання (високий,

достатній, вимагає покращення,

низький)

Управлінське рішення

1.  Освітнє середовище закладу

1.1.Забезпечення комфортних, безпечних та нешкідливих умов освітнього процесу та праці

1.1.1.

Улаштування            території закладу та розміщенн приміщень,споруд, обладнання є раціональним та безпечним

1раз на рік

 керівник

 

завгосп

спостереження інтерв’ю

акти обстеження

доповідна записка (за потреби)

 

вказівки

наказ

(за потреби)

1.1.2.

Дотримання            санітарно- гігієнічних вимог щодо освітлення, водопостачання, водовідведення та опалення, забезпечення комфортного повітряно-теплового режиму

1 раз на рік

завгосп

 

 

спостереження

 

замовлення лабораторних досліджень

акти обстеження

 

інформації на нарадах при директорові

 

доручення

 

наказ

(за потреби)

1.1.3.

Дотримання            санітарно- гігієнічних вимог до утримання приміщень і обладнання

1раз на рік

завгосп

 

 

спостереження

акти обстеження,

інформації на нарадах при директорові

 

доручення

 

наказ

(за потреби)

                     

 

1.1.4.

Забезпечення раціонального використання приміщень і комплектування мережі груп (з урахуванням чисельності здобувачів дошкільної освіти, їхніх особливих освітніх потреб, площі приміщень)

1 раз на рік

директор

 

вихователі  

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.1.5.

Наявність робочих місць для працівників та здобувачів

дошкільної освіти

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

 

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.1.6.

Наявність групових осередків та інших приміщень (зали для

музичних та фізкультурних занять, кабінети практичного психолога, для роботи з комп’ютерами та технічними засобами навчання тощо) з

відповідним обладнанням, що відповідають зросту і віку

здобувачів дошкільної освіти, необхідні для забезпечення освітнього процесу, та які раціонально використовуються

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

вихователі

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.1.7.

Облаштування групових, ігрових майданчиків відповідно до правил безпеки та санітарно- гігієнічних вимог

2 рази на рік

директор

 

завгосп

 

спостереження випробування

акти

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.8.

Проведення

навчання/інструктажів з охорони

1 раз на рік

завгосп

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

 

праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил

поведінки в умовах надзвичайних ситуацій

 

 

Вихователі

 

 

 

наказ

(за потреби)

1.1.9.

Дотримання працівниками закладу вимог щодо охорони

праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил

поведінки в умовах надзвичайних ситуацій

2 рази на рік

директор

 

завгосп

 

вихователі

спостереження під час проведення тренувань, евакуації

довідка

 

доручення наказ

1.1.10.

Проведення

навчання/інструктажів працівників з питань надання

домедичної допомоги, реагування на випадки травмування або погіршення самопочуття

здобувачів дошкільної освіти та працівників під час освітнього процесу

1 раз на рік

директор

 

вихователь- методист

 

медична сестра старша

вивчення

документації

усний звіт

 

доручення вказівки

1.1.11.

Реагування на нещасний випадок керівника та працівників закладу у встановленому порядку

1 раз на рік

директор

 

вихователі

вивчення

документації

усний звіт

 

доповідна записка (за

потреби)

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.12.

Відповідність обладнання, стану харчоблоку та допоміжних

приміщень санітарно-гігієнічним вимогам

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

 

вивчення

документації спостереження

акти, протоколи ГБХП

акти, протоколи комісії по контролю за організацією харчування (3

 

наказ (про стан організації харчування,

травень) вказівки

 

1.1.13.

Організація харчування у закладі у відповідності до Інструкції з організації харчування дітей у

закладах дошкільної освіти

1 раз на рік

директор завсгосп

 

вивчення

документації

довідка

 

наказ (про стан організації харчування,

травень)

1.1.14.

Організація харчування у закладі сприяє формуванню культури

здорового харчування та культурно-гігієнічним навичкам здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

 

вивчення

документації спостереження

довідка

 

наказ (про стан організації харчування,

травень)

1.1.15.

Наявність медичного кабінету із відповідним обладнанням.

Ведення документації з питань медичного обслуговування

здобувачів дошкільної освіти відповідно до вимог

законодавства

1 раз на рік

директор

 

завгосп

 

 

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.16.

Відповідність медичного обслуговування у закладі вимогам Порядку медичного обслуговування дітей у закладах дошкільної освіти та його

спрямування на зміцнення й збереження життя і здоров’я дітей.

Здійснення постійного

медичного супроводу здобувачів дошкільної освіти медичними працівниками, надання

невідкладної медичної допомоги

1 раз на рік

директор

 

 

 

вивчення

документації

аналіз роботи закладу (до річного плану)

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

 

у разі потреби

 

 

 

 

 

 

1.1.17.

Дотримання протиепідемічного режиму

за умови введення протиепід емічного режиму

директор

 

завгосп

 

 

спостереження

 

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.18.

Проведення санітарно- просвітницької роботи з усіма учасниками освітнього процесу з питань здорового способу життя, загартування, раціонального харчування

1 раз на рік

директор

 

вихователь- методист

 

медична сестра старша

вивчення

документації інтерв’ю огляд сайтів

частина

аналітичної довідки

 

наказ (про підсумки

виховної роботи за І півріччя і навчальний рік)

1.1.19.

Налагодження системи роботи з адаптації та інтеграції здобувачів дошкільної освіти до освітнього процесу

1 раз на рік

психологічна служба

 

вихователь- методист

вивчення

документації інтерв’ю огляд сайтів

частина довідки до наказу

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

1.1.20.

Сприяння адаптації педагогічних працівників до професійної

діяльності

1 раз на рік

психологічна служба

вихователі  

інтерв’ю

усна інформація

 

вказівки

 

1.1.21.

Забезпечення раціональної організації робочих місць

здобувачів дошкільної освіти для роботи з комп’ютером

1 раз на рік

вихователь- методист

 

 

спостереження

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.1.22.

Проведення занять із використанням комп’ютерів відповідно до санітарних вимог

1 раз на рік

вихователі  

 

 

спостереження

усний звіт

 

вказівки

наказ

(за потреби)

1.1.23.

Проведення занять з використанням електронних технічних засобів навчання із

здобувачами дошкільної освіти у разі згоди батьків

1 раз на рік

вихователь- методист

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

1.2. Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації

1.2.1.

Обізнаність керівника та педагогічних працівників та дотримання ними вимог нормативно-правових

документів щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та

запобігання йому

1 раз на три роки

директор

вихователі

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.2.

Наявність плану заходів із запобігання та протидії

булінгу

1 раз на три роки

Директор

 вихователі

психологічна служба

вивчення

документації

усна інформація

 

вказівки

наказ

(за потреби)

                   

 

1.2.3.

Реалізація заходів із запобігання проявам

дискримінації та булінгу, вчасне реагування на

звернення щодо таких проявів, надання психолого-соціальної підтримки у разі потреби

1 раз на три роки

психологічна

служба

інтерв’ю

 

вивчення документів

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.4.

Частка педагогічних працівників, батьків, які вважають освітнє

середовище безпечним і психологічно комфортним

1 раз на рік

психологічна служба

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.5.

Забезпечення архітектурної доступності території,будівлі та усіх приміщень, адаптованість їх до використання учасниками освітнього процесу

1 раз на п’ять років

директор

 

завгосп

спостереження

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.6.

Наявність та раціональне використання ресурсної кімнаті, дидактичних

засобів для здобувачів дошкільної освіти з особливими освітніми потребами (за наявності таких)

1 раз на рік

психологічна служба

спостереження

частина довідки до наказу

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

1.2.7.

Забезпечення закладу фахівцями для реалізації інклюзивного навчання

1 раз на рік

директор психологічна служба

вивчення документів

частина довідки до наказу

 

пункт у

 

наказ (про підсумки роботи психологічної

служби за рік)

 

 

 

 

 

 

річному звіті директора

 

 

1.2.8.

Забезпечення корекційної спрямованості освітнього процесу, педагоги володіють та застосовують методи, прийоми, технології роботи із

здобувачами дошкільної освіти із особливими освітніми потребами

2 рази на рік

директор психологічна служба вихователі

спостереження інтерв’ю

вивчення

документації

частина довідки до наказу

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя і

навчальний рік)

1.2.9.

Налагодження співпраці педагогічних працівників з питань соціалізації

здобувачів дошкільної освіти із особливими освітніми потребами (створення команди

психолого-педагогічного супроводу, розроблення індивідуальної програми розвитку тощо)

1 раз на рік

директор

вихователі психологічна служба

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.10.

Розроблення

індивідуальних програм розвитку за участі батьків та створені умови для

залучення асистента

дитини в освітній процес (за наявності такого)

1 раз на рік

психологічна служба вихователь-методист

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

1.2.11.

Налагодження співпраці з інклюзивно-ресурсним центром щодо психолого- педагогічного супроводу здобувачів дошкільної освіти із особливими

1 раз на рік

психологічна служба вихователі

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

 

 

освітніми потребами

 

 

 

 

 

 

1.2.12.

Створення умов для формування навичок

здорового способу життя (харчування, гігієна, фізична активність) та

екологічно доцільної поведінки у здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор вихователь-методист

завгосп

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

1.2.13.

Сприяння простору закладу, обладнання, засобів навчання

формуванню різних видів компетенцій, навичок та умінь здобувачів

дошкільної освіти

1 раз на рік

директор вихователь-методист

завгосп

спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

 

2. Здобувачі дошкільної освіти. Забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду.

2.1. Виконання завдань Базового компоненту дошкільної освіти

2.1.1.

Наявність сформованої освітньої програми, яка

містить комплекс освітніх компонентів для

досягнення здобувачами дошкільної освіти результатів навчання

(набуття компетентностей), визначених Базовим компонентом дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор

 вихователі

вивчення

документації

інформація на засіданні педагогічної ради

 

рішення педради наказ

2.2. Впровадження в освітньому процесі неперервності змісту освітніх ліній інваріативної складової

                 

 

2.2.1.

Здійснення організації освітнього процесу у різних вікових групах з урахуванням вимог освітньої програми, розробленої на основі Базового компоненту

дошкільної освіти,

схваленою педагогічною радою

1 раз на рік

директор

вихователі

вивчення

документації

частина аналізу роботи за навчальний рік

 

рішення педради наказ

2.3. Впровадження в освітньому процесі закладу варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти

2.3.1.

Наявність програм для організації варіативної складової Базового компоненту дошкільної освіти

1 раз на рік

директор

вихователі

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.3.2.

Наявність планування

додаткових організаційних форм освітнього процесу – гуртки, студії, секції

1 раз на рік

директор

вихователі

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.3.3.

Застосування (використання) інформаційно

комунікаційних технологій, електронно-технічних

засобів навчання

1 раз на рік

директор вихователь-методист

спостереження анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

частина у річному звіті директора

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.4. Організація життєдіяльності здобувачів дошкільної освіти у закладі

 

2.4.1.

Відповідність розпорядку дня здобувачів освіти у вікових групах гігієнічним нормам щодо тривалості

сну, занять різними видами діяльності та відпочинку, у тому числі організації навчальних занять, перебування на свіжому повітрі, рухової активності, кратності приймання їжі

1 раз на рік

директор

вихователі

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.4.2.

Відповідність віковій групі гранично допустимого навчального навантаження на здобувача дошкільної освіти

1 раз на рік

Директор

 вихователі

 

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

2.4.3.

Проведення фізкультурно- оздоровчої роботи у різних організаційних формах

2 рази на рік

директор вихователь-методист

вивчення

документації спостереження

частини довідок до

наказів

 

накази (про підсумки виховної, методичної роботи за І

півріччя та за навчальний рік)

2.4.4.

Застосування загартування та лікувально- профілактичних процедур

1 раз на рік

Директор

 вихователі

спостереження інтерв’ю

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

частина у річному звіті директора

 

вказівки

2.4.5.

Здійснення медико- педагогічного контролю за організацією фізичного виховання здобувачів

1 раз на рік

Директор

 вихователі

вивчення

документації

довідка до наказу

 

наказ

 

 

дошкільної освіти

 

 

 

 

 

 

2.4.6.

Організація спільної роботи медичного персоналу та педагогів щодо фізичного розвитку здобувачів дошкільної освіти

1 раз на рік

директор виховательі

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

3. Фахова діяльність педагогічних працівників закладу

3.1. Ефективність планування педагогічними працівниками своєї діяльності, використання сучасних освітніх підходів до організації освітнього процесу з метою формування різних видів компетентностей здобувачів дошкільної освіти

3.1.1.

Частка педагогічних працівників, які використовують

календарне планування, що відповідає освітній програмі закладу

1 раз на рік

Вихователі

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

наказ

(за потреби)

3.1.2.

Аналіз, оцінювання педагогічними працівниками кожної вікової групи результативності виконання вимог Базового компонента дошкільної освіти, якості виконання програми розвитку, виховання і навчання

здобувачів дошкільної освіти у

2 рази на рік

директор

вихователі

вивчення

документації

частина

аналітичної довідки до наказу

 

наказ (про рівні засвоєння програмових вимог, рівні життєвої

активності вихованців за І півріччя та за навчальний рік)

3.1.3.

Частка педагогічних працівників, які використовують методики, освітні технології (в тому

2 рази на рік

Директор

 вихователі

вивчення

документації анкетування

частина

аналітичної довідки до наказу

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя та за

 

 

числі й інформаційно- комунікаційні), спрямовані на оволодіння здобувачами дошкільної освіти ключовими

компетентностями та наскрізними уміннями

 

 

 

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

навчальний рік) рішення педради

3.1.4.

Надання педагогічними працівниками методичної підтримки колегам, обмін досвідом (консультації, навчальні семінари,

майстер-класи, конференції,

взаємовідвідування занять, наставництво, публікації)

1 раз на рік

Вихователі

вивчення

документації інтерв’ю

частина

аналітичної довідки до наказу

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя та за навчальний рік)

3.1.5.

Частка педагогічних працівників, які створюють та використовують власні освітні ресурси, мають

публікації професійної тематики та оприлюднені методичні розробки

2 рази на рік

директор  

Вихователі

вивчення

документації

частина

аналітичної довідки до наказу

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

наказ (про підсумки

методичної роботи за І півріччя та за навчальний рік)

рішення педради

3.2. Постійне підвищення професійного рівня і педагогічної майстерності педагогічних працівників

3.2.1.

Частка педагогічних працівників закладу, які обирають різні види,

1 раз на 5 років

директор

Вихователі

 

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

доручення

                 

 

 

форми і напрямки підвищення рівня своєї професійної майстерності

 

Вихователі

анкетування

 

 

 

3.2.2.

Здійснення педагогічними працівниками експертної діяльності, їх участь в інноваційній роботі (розроблення/адаптація, впровадження освітніх технологій,

експериментальна робота), ініціювання та/або

реалізація освітніх проєктів

1 раз на 5років

директор  

Вихователі

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

3.3. Методичне забезпечення закладу

3.3.1.

Відповідність мети, основних принципів діяльності та функцій методичного кабінету закладу встановленим вимогам

1 раз на три роки

Директор

 вихователі

вивчення

документації

усна інформація

 

вказівки доручення

3.3.2.

Відповідність наповнення методичного кабінету принципам

інформативності та

змістовності; доступності; сучасності; естетичності; задоволення потреб педагогів у саморозвитку і професійному

самовдосконалення

1 раз на три роки

директор  

вихователі

вивчення

документації спостереження

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального року)

3.3.3.

Групування матеріалів методичного кабінету за окремими розділами,

можливість їх використання для різних форм комунікації

1 раз на три роки

директор  

вихователі

вивчення

документації анкетування

акт внутрішньої прийомки

закладу до нового навчального року

 

наказ (про підсумки підготовки закладу до нового навчального

 

 

педагогів у рамках освітнього процесу

 

 

 

 

 

року)

3.3.4.

Діяльність методичного кабінету закладу

забезпечує здійснення самооцінювання якості

освіти з метою виявлення та відстеження тенденцій у розвитку якості освіти в

закладі, встановлення відповідності фактичних результатів освітньої

діяльності в межах

державних вимог до змісту, рівня її обсягу дошкільної освіти (Базового компонента дошкільної освіти), її заявленим цілям, а також оцінювання

ступеня, напряму і причин відхилень від цілей

1 раз на рік

директор  

вихователі

вивчення

документації

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

рішення педради наказ

3.3.5.

Спрямування діяльності методичного кабінету закладу на пошук і впровадження нових

ефективних форм взаємодії закладу із сім’ями

здобувачів дошкільної освіти, батьківською, педагогічною і науковою громадськістю у здійсненні завдань цілісного

1 раз на рік

директор  

вихователі

вивчення документів

 

спостереження

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

рішення педради наказ

 

 

всебічного розвитку здобувачів дошкільної освіти, популяризації роботи закладу

 

 

 

 

 

 

3.4. Налагодження співпраці з батьками, працівниками закладу

3.4.1.

Частка педагогічних працівників, які використовують форми роботи, спрямовані на формування партнерських взаємин із батьками

здобувачів дошкільної освіти

1 раз на три роки

 вихователі

вивчення

документації анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

3.4.2.

Налагодження конструктивної комунікації педагогічних працівників із батьками здобувачів освіти в різних формах та

напрямах роботи, що

сприяє досягненню мети – організації освітнього процесу на принципах партнерства і довіри

1 раз на три роки

 вихователі

спостереження анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

3.4.3.

Наявність у закладі інформаційно- просвітницького простору для батьків; його

оформлення, зміст та доступність

1 раз на рік

директор  

вихователі

спостереження анкетування

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

                           

 

4. Управлінські процеси закладу

4.1. Наявність стратегії розвитку та системи планування діяльності закладу, моніторинг виконання поставлених цілей і завдань

4.1.1.

Відповідність стратегії розвитку закладу особливостям і умовам його діяльності (типу закладу, мові навчання,

території обслуговування, формуванню контингенту здобувачів дошкільної освіти, обсягу та джерелам фінансування)

1 раз на 5 років

директор  

завгосп

вихователі

вивчення

документації

інформація на засіданні педради

 

рішення педради наказ

4.1.2.

Здійснення річного планування відповідно до стратегії

1 раз на рік

директор

 

завгосп

вихователі

 

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.1.3.

Залучення працівників та батьків здобувачів

дошкільної освіти до розроблення плану роботи закладу

1 раз на рік

директор  

вихователі

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.1.4.

Наявність перспективного та календарного планів

1 раз на рік

директор

вихователі

 

 

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки

наказ

 

 

освітнього процесу

 

 

 

 

 

(за потреби)

4.1.5.

Здійснення

самооцінювання якості освітньої діяльності на основі стратегії (політики) і процедур забезпечення якості освіти

1 раз на рік (за блоковою системою

аналізування, використовуючи розділи річного плану)

 

1 раз на 5 років (комплексне,

перед початком роботи щодо розроблення програми розвитку)

 

періодичне

(комплексне

самооцінювання перед щорічним звітуванням

директора (за потребою)

директор

вихователі

вивчення

документації анкетування

Частина річного плану (аналіз)

 

 

 

аналітична довідка

 

 

 

 

 

аналітична довідка

 

рішення педради

 

 

 

 

 

наказ

 

 

 

 

 

 

наказ

4.2. Формування відносин довіри, прозорості, дотримання етичних норм

4.2.1.

Частка учасників освітнього процесу, які задоволені загальним

психологічним кліматом у закладі і діями керівника щодо формування відносин довіри та конструктивної

співпраці між ними

1 раз на 5 років

Директор

 вихователі

 

завгосп

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

доручення

4.2.2.

Забезпечення закладом

2 рази на рік

директор

спостереження

інформація на

 

вказівки

 

 

 

змістовного наповнення та вчасного оновлення інформаційних ресурсів

закладу (інформаційні стенди, сайт закладу, сторінки у соціальних мережах)

 

 

 вихователі

 

інтерв’ю

нараді при директорові

 

доручення наказ

(за потреби)

4.3. Ефективність кадрової політики та забезпечення можливостей для професійного розвитку педагогічних працівників

4.3.1.

Формування штату закладу, залучення кваліфікованих

педагогічних та інших працівників відповідно до штатного розпису та освітньої програми

закладу.

1 раз на рік

директор

вивчення

документації

усний звіт

 

частина щорічного звіту директора

 

вказівки доручення

4.3.2.

Частка педагогічних працівників закладу, які працюють за фахом

1 раз на 5 років

директор

вивчення документів

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки

 

доручення

4.3.3.

Застосування керівником закладу заходів

матеріального та

морального заохочення до педагогічних працівників з метою підвищення якості освітньої діяльності

1 раз на 5 років

голова ПК

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.3.4.

Створення керівником закладу умов для постійного підвищення кваліфікації, чергової та позачергової атестації

1 раз на 5 років

  вихователі

голова ПК

вивчення

документації інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.3.5.

Частка педагогічних

1 раз на 5

 вихователі

інтерв’ю

інформація на

 

вказівки

 

 

працівників, які вважають, що керівник закладу

сприяє їхньому професійному розвитку

років

 

 

нараді при директорові

 

 

доручення

4.4. Організація освітнього процесу на засадах людиноцентризму, прийняття управлінських рішень на основі конструктивної співпраці учасників освітнього процесу, взаємодії закладу з місцевою громадою

4.4.1.

Частка працівників, які вважають, що їх права у закладі не порушуються

1 раз на 5 років

  голова ПК

вихователі

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.2.

Частка батьків здобувачів дошкільної освіти, які вважають, що права їх

дітей в закладі не порушуються

1 раз на 5 років

директор  

вихователі

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.3.

Частка учасників освітнього процесу, які вважають, що їхні пропозиції враховуються під час прийняття управлінських рішень

1 раз на 5 років

директор

вихователі

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.4.

Керівник сприяє участі громадського

самоврядування у вирішенні питань щодо діяльності закладу

1 раз на 5 років

 керівник

інтерв’ю

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.5.

Врахування потреб учасників освітнього процесу, особливостей діяльності закладу у

1 раз на 5 років

директор

голова  батьківського комітету

анкетування

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

 

 

режимі роботи закладу

 

 

 

 

 

наказ

(за потреби)

4.4.6.

Ознайомлення та дотримання усіма працівниками закладу правил внутрішнього трудового розпорядку

1 раз на 5 років

директор  

голова  батьківського комітету

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

наказ

(за потреби)

4.4.7.

Розв'язання керівником закладу в межах наданих

йому повноважень, спільно або за погодженням з профспілковим комітетом усіх питань, пов'язаних із застосуванням правил внутрішнього трудового розпорядку

1 раз на 5 років

  директор

 

вивчення

документації

інформація на нараді при

директорові

 

вказівки доручення

4.4.7.

Керівник закладу вживає заходів для створення належних умов діяльності закладу (зокрема, вивчає

стан матеріально-технічної бази, планує її розвиток, звертається із відповідними клопотаннями до

засновника, здійснює проєктну діяльність)

1 раз на рік

директор

 

завгосп

інтерв’ю

 

вивчення

документації

частина у річному звіті директора та в аналізі роботи за рік

 

вказівки доручення

4.5. Формування та забезпечення реалізації політики академічної доброчесності

4.5.1.

Забезпечення керівником закладу реалізації заходів щодо формування

академічної доброчесності та протидії фактам її порушення

1 раз на 5 років

директор  

вихователі

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

                 

 

4.5.1.

Дотримання педагогічними працівниками засад

академічної доброчесності. Частка педагогічних працівників, які поінформовані щодо правил і вимог дотримання академічної доброчесності

1 раз на 5 років

директор  

вихователі

інтерв’ю

 

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

4.5.2.

Забезпечення керівником закладу проведення освітніх та інформаційних заходів, спрямованих на формування у працівників та батьків здобувачів

дошкільної освіти негативного ставлення до корупції

1 раз на 5 років

директор

вихователі

вивчення

документації

усний звіт

 

вказівки доручення

 

 

 

 

                                                                                                         Додаток 7

                                                                              до плану роботи КЗ «Олексіївський ЗДО

                                                                                       на 2023/2024 навчальний рік»

 

Плани-циклограми

внутрішньої системи оцінювання (контролю) якості процесів функціонування: охорона праці, безпека життєдіяльності, пожежна безпека, цивільний захист, медичне обслуговування, організація харчування

                           

п/п

Зміст роботи

Місяць

 серпень

 

серпень

вересень

жовтень

листопад

грудень

січень

лютий

березень

квітень

травень

червень

липень

1

Отримання Акта (Паспорта) готовності навчального закладу до нового навчального року

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Видання наказу «Про затвердження складу комісії для перевірки знань з охорони праці»

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Ознайомлення працівників навчального закладу з посадовими обов'язками з охорони праці за їх особистими підписами

 

 +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Контроль за проведенням з учнями вступного інструктажу з охорони праці

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Видання наказу «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці'»

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

Контроль за проведенням перевірки захисного

заземлення і опору ізоляції  електромереж

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

Перевірка стану викладання предмету

«Основи безпеки життєдіяльності»

 

 

+

 

 

 

+

 

 

 

 

 

8

 

Контроль за складанням шкільною комісією актів загального технічного огляду будівель та споруд навчального закладу

 

 

 

+

 

 

 

 

+

 

 

 

9

Проведення атестації з охорони праці нових працівників

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 

 

10

Контроль за веденням журналів реєстрації нещасних випадків з працівниками та

   вихованцями

 

 

 

+

 

 

 

+

 

 

 

+

11

Підписання угоди з охорони праці

на календарний рік

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

12

Затвердження Комплексного плану заходів щодо організації1 роботи з охорони праці

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

13

Видання наказу «Про організацію роботи з

охорони праці»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

14

Видання наказу «Про порядок забезпечення пожежної безпеки на території, в будівлях, спорудах та приміщеннях навчального

закладу»

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

15

Видання наказу «Про призначення

відповідального за електрогосподарство»

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

 16

Контроль за веденням журналу обліку

видачі інструкцій з охорони праці

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

 

18

Звіт  завгоспа  з охорони праці на зборах трудового колективу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

 

18

Контроль за проведенням місячника з вивчення Правил дорожнього руху

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

 

  19

Контроль за проведенням Єдиного дня протипожежної безпеки7у навчальному закладі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+

 

 

 

                                       

 

 

                                                                                                         Додаток 8

                                                                              до плану роботи КЗ «Олексіївський ЗДО

                                                                                       на 2023/2024 навчальний рік»

 

План-циклограма контролю

 організації роботи з безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в ЗДО на 2023-2024н.р.
  

Дні тижня

Зміст контролю

Періодичність контролю

Відповідальний

 

Понеділок

Безпечність організації предметно - ігрового середовища на ігрових та спортивному майданчиках

Щотижня

 Керівник , завгосп

Технічний стан будівлі, меблів, обладнання

Щотижня

завгосп

Відповідність меблів зросту дітей, дотримання санітарних вимог

Раз на квартал

 

Вихователі

Санітарно-гігієнічний стан ЗДО

Щотижня

 керівник

Проведення інструктажів на робочому  місці з ОБЖД

Раз на квартал

 завгосп

 

Вівторок

Безпечність організації предметно - ігрового середовища у групових кімнатах.

Щотижня

Вихователі

Дотримання температурного режиму  в групових кімнатах. Відповідність одягу дітей температурі повітря.

Щотижня

 керівник

Організація харчування

Щотижня

Керівник , завгосп 

Дотримання працівниками правил охорони праці  та безпеки життєдіяльності  під час освітнього процесу

Щотижня

Керівник , завгосп

 

Середа

Планування роботи з дітьми з безпеки життєдіяльності

Щомісяця

 Керівник ,

вихователі

Доцільність підбору методів і прийомів  та їх використання в освітньому процесі. Безпечність використання технічних засобів навчання дітей.

Щотижня

Керівник , завгосп

 

Четвер

Робота вихователя з батьками:  використання різних методів та їх результативність

Щотижня

 керівник

Організація прогулянки, занять, проведення  спортивних свят та дозвіль

Щомісяця

 керівник

 

П'ятниця

Дотримання правил безпеки життєдіяльності під час проведення ранкової гімнастики, загартування, гімнастики пробудження

Щотижня

 керівник

Рівень сформованості культурно - гігієнічних  навичок  у  дітей

Раз на квартал

 керівник

Дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку 

За потреби

 Керівник , завгосп

Діагностика рівня засвоєння дітьми навичок правильної поведінки у надзвичайних ситуаціях

Двічі на рік

Керівник ,

вихователі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                        Додаток 9

                                                                              до плану роботи КЗ «Олексіївський ЗДО

                                                                                       на 2023/2024 навчальний рік»

 

 

Угода про співпрацю між закладом дошкільної освіти та закладом     

                                    загальної середньої освіти 

 

 Заклад загальної середньої освіти  КЗО «Олексіївський  ліцей» (далі –  ліцей) у особі директора  Семеруніної Л.М. і заклад дошкільної освіти КЗ «Олексіївський  ЗДО» (далі–ЗДО)  у особі завідувача  Тинякової З.В.  уклали дану угоду.

 

1.       Предмет угоди

Здійснення взаємодії навчальних закладів:  ліцея і ЗДО з метою забезпечення наступності навчально-виховного процесу, соціальної адаптації дошкільника до умов учбової діяльності в  ліцеї.

 

2.       Мета угоди

Спільна розробка і реалізація моделей взаємодії навчальних закладів, забезпечуючи наступність:

у програмах, ефективних педагогічних технологіях;

формах и методах роботи педагогів з дітьми;

здійсненні педагогічної співпраці з батьками.

 

3.       Обов'язки сторін

3.1.   ЗДО зобов'язується:

Брати участь у спільних з ліцеєм теоретичних і практичних семінарах з метою підвищення професійного рівня педагогів і забезпечення таким чином оптимального рівня якості освіти.

Ознайомити вихователів та інших спеціалістів, що працюють з дітьми старшого дошкільного віку, з варіантами корекції практичних умінь і навичок майбутніх першокласників.

Надавати батькам консультаційно-діагностичну допомогу в рішенні питань соціальної адаптації дітей до умов шкільного життя.

Ознайомити батьків вихованців з програмами розвитку дітей старшого дошкільного віку в умовах закладу дошкільної освіти та першого класу  ліцею, проводити відкриті заняття й інші методичні заходи.

Регулярно проводити відкриті перегляди різних видів діяльності у випускних групах   закладу дошкільної освіти для вчителів початкових класів з метою демонстрації кращих зразків педагогічних технологій і обміну досвідом.

Відповідно до спільного плану роботи ЗДО і ЗЗСО проводити фізкультурно-спортивні, літературно-музичні і театралізовані свята.

3.2.   Ліцей зобов'язується:

Вивчити особливості освітньої роботи з дітьми старшого дошкільного віку в умовах ЗДО.

Комплектувати перші класи на диференційованій основі і забезпечити наступність в роботі на рівні початкової ланки  ліцею.

Проводити протягом року консультативну і методичну роботу, спрямовану на забезпечення успішної адаптації дітей до умов  ліцею, використовуючи взаємовідвідування, спільні семінари тощо.

У процесі шкільного навчання продовжити роботу по забезпеченню фізичного, психічного і емоційного благополуччя дітей, розвитку їх творчих здібностей у різних видах діяльності.

Спільно з спеціалістами ЗДО обговорювати підсумки успішності випускників, причини неуспішності, проблеми адаптації.

Проводити відкриті уроки вчителів початкових класів для вихователів, інших спеціалістів ЗДО з метою демонстрації кращих зразків педагогічних технологій і обміну досвідом.

Проводити ознайомлювальні зустрічі вчителів початкових класів з майбутніми першокласниками і їх батьками.

Брати участь у батьківських зборах, що проводяться в ЗДО з питань підготовки дитини до школи.

Проводити у канікулярний період спільні заходи із залученням дітей старшого дошкільного віку, учнів початкових класів та їхніх батьків.

 

4.  Строк дії угоди:

4.1. Строк дії угоди: початок: 1 вересня 2023; завершення: 31 серпня 2024

 

5. .    Цю угоду укладено у двох примірниках

 

Юридичні адреси сторін:

 

Заклад загальної середньої освіти                        КЗ «Олексіївський ЗДО»

  КЗО «Олексіївський ліцей»                                         вул. Центральна, 9,

   вул.  Шкільна , 15,                                             с. Олексіївка, 64122,               

  с. Олексіївка, 64122, 

Директор :___ Лариса СЕМЕРУНІНА    Керівник :____Зоя ТИНЯКОВА

                                                                             

 

«________»________________2023                                       «________»________________2023

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            Додаток 10

                                                                              до плану роботи КЗ «Олексіївський ЗДО

                                                                                       на 2023/2024 навчальний рік»

 

Угода про співпрацю між закладом дошкільної освіти та закладом       

                         Олексіївської публічної бібліотеки

 

 Заклад   Олексіївської публічної бібліотеки  (далі –  бібліотека) у особі директора   Первушиноі Н.А. і заклад дошкільної освіти КЗ «Олексіївський  ЗДО»(далі–ЗДО)  у особі завідувача  Тинякової З.В.  уклали дану угоду.

 

Предмет угоди:

1. Предметом Угоди є організація системної діяльності, яка сприятиме формуванню інформаційної компетентності особистості.

 Сторони зобов’язуються співпрацювати з метою інформаційної підтримки навчальної, творчо-пізнавальної, самоосвітньої,  діяльності  вихованців  та педагогів ЗДО, формування навичок незалежного користувача, інформаційної компетентності особистості.

 Сторони визначають, що співпраця педагогічного  колективу та бібліотеки можлива за умови взаєморозуміння, взаємоповаги та рівноправного партнерства.

 

2.       Мета угоди;

2.1. Спільна розробка і реалізація моделей взаємодії навчального  закладу  та бібліотеки  ,забезпечуючи наступність:

-у формах и методах роботи педагогів з  вихованцями;

- здійсненні  інформаційної співпраці з батьками.

- соціальної адаптації  вихованців до умов   сучасного життя.

 

3.       Обов'язки сторін:

3.1.   ЗДО зобов'язується:

Організовувати спільні культурно-просвітницькі заходи    , присвячені висвітленню історичних подій.

  Брати участь у конкурсах та спільних проектах (згідно плану  спільних дій) 

  Проводити практичні заняття з інформаційної культури для  вихованців та педагогів ЗДО.

  Надавати приміщення для проведення спільних культурно-освітніх заходів.

  Проводити серед  вихованців та  батьків  роботу по залученню  їх до   відвідування     бібліотеки.

  Вести роз'яснювальну роботу серед батьків  вихованців  з метою  популяризації читання.

  Висвітлювати інформаційні матеріали про спільні заходи в засобах масової  інформації та на сайті  ЗДО.

 Спільна робота по виготовленню поробок до  свят,проведення мастер-класів.

 

3.2.   Бібліотека  зобов'язується:

  Співпрацювати з метою забезпечення   соціокультурної адаптації дітей старшого дошкільного віку  та всебічного гармонійного розвитку дітей,

 Інформувати  батьків вихованців та вихователів  про всі види послуг, що надаються бібліотекою;

Створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці,надавати допомогу в доборі потрібних документів;

 Задовольняти потреби в створенні при бібліотеці читацьких об’єднань,  за інтересами.

 Організувати та проводити культурно-просвітницькі заходи для  вихованців ЗДО.

Організовувати зустрічі  дітей ЗДО  з видатними людьми нашої місцевості.

Організувати роботу з   батьками по отриманню   консультаційно-діагностичну допомогу в рішенні питань соціальної адаптації дітей до умов   життя.

Проводити у канікулярний період спільні заходи із залученням дітей старшого дошкільного віку    та їхніх батьків

 

4.  Строк дії угоди:

4.1  Угода набирає чинності з моменту її підписання Сторонами і діє  протягом 2023-2024 навчального року.

Кожна зі Сторін має право розірвати цю угоду, пись­мово повідомивши про це іншу Сторону за два місяці.

4.2. У разі відсутності заяви однієї зі Сторін про припинення або зміну умов цієї угоди протягом двох місяців після закінчення строку її дії, вона вважається про­лонгованою на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цією угодою.

 

5. .    Цю угоду укладено у двох примірниках .

 

 

 

Юридичні адреси сторін:

 

Заклад  Олексіївської  публічної                            КЗ «Олексіївський                            

      бібліотеки                                                                           ЗДО»

 вул.Центральна ,  9                                                     вул. Центральна, 9  с.Олексіївка, 64122,                                                     с. Олексіївка, 64122,

 

Директор :___  Наталя ПЕРВУШИНА           Керівник :____Зоя ТИНЯКОВА

                                                                             

 

«________»________________2023                                       «________»________________2023

 

ПОГОЖДЕНО                                                          ЗАТРЕРДЖЕНО

Директор      Олексіївської                              Керівник  КЗ «Олексіївський публічної бібліотеки                                                                       ЗДО»

 ________Н.А.Первушина                                         _______З.В.Тинякова

«________»________________2023                                              «________»________________2023

 

 

                                                План

спільних дій між КЗ «Олексіївський ЗДО» та Олексіївською

                        публічною бібліотекою на 2023-2024н.р.

 

 

захід

Термін виконання

1

Проведення спільних  мастер-класів

протягом року

2

Екскурсія-ознайомлення з бібліотекою

 

вересень 2023

3

Тематичні заходи  по національно-патріотичному вихованню

протягом року

4

Заходи до дня соборності

 

21.01.2024

5

Участь в конкурсах та акціях,організованих бібліотекою

протягом року

6

Відвідування експозицій та виставок

у бібліотеці

протягом року

7

 

 зустрічі  дітей ЗДО  з видатними людьми нашої місцевості

протягом року

8

Задовольняти потреби в створенні при бібліотеці читацьких об’єднань,  за інтересами

протягом року

9

Створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці,надавати допомогу в доборі потрібних документів

протягом року

10

  Надавати приміщення для проведення спільних культурно-освітніх заходів

за потребою

11

Вести роз'яснювальну роботу серед батьків  вихованців  з метою  популяризації читання.

постійно

12

  Висвітлювати інформаційні матеріали про спільні заходи в засобах масової  інформації та на сайті  ЗДО.

за потребою